Hivatásos detektív fejtette meg, hogyan telhettek Ötzi utolsó órái

Valamikor Kr. e. 3300-ban a mai Olaszország és Ausztria határán, az Alpokban található Ötz-völgyben meggyilkoltak egy férfit. Az akkoriban nem különösebben megdöbbentőnek számító esemény 5300 évvel később különös jelentőségre tett szert. Az emberi maradványokat ugyanis 1991. szeptember 19-én megtalálták – azóta az Ötzinek elnevezett gleccsermúmiáé a világ legrégebbi ismert, teljes épségben megmaradt emberi holtteste.

2017. március 29., 09:35

Az áldozat 45 év körüli, hosszúkás, barna hajú és barna szemű férfi volt. Mintegy 165 centiméter magas lehetett és 50 kilót nyomott. Halálát egy hátulról a hátába fúródó nyíl okozta. A német rendőrség egy nyomozója utánajárt, hogyan telhettek Ötzi utolsó órái.

Bár vannak Ötzihez hasonló korú múmiák, többségük holttestét rituálisan konzerválták, kivették a belső szerveiket, majd tartósító vegyszereket is bevetettek. A forró, száraz éghajlat ráadásul sok múmiában maradandó károsodást okozott. Ötzi azonban ott feküdt a fagyban több mint ötezer éven át, ahol megölték, a nedves környezet pedig viszonylag sértetlenül konzerválta a belső szerveit és a bőrét – olvasható a History cikkében.

Amikor a kimagasló profilalkotási képességéről ismert Alexander Horn, a müncheni rendőrség detektívfelügyelője először hallotta az Ötzit őrző, Bolzanóban található Dél-tiroli Régészeti Múzeum felkérését, úgy gondolta, túl sok idő telt el ahhoz, hogy fel tudja „göngyölíteni” a kora rézkori vadász gyilkossági ügyét. „Valójában azonban jobb állapotban van, mint azon gyilkosságok szabadban megtalált áldozatai, akiknek az ügyében mostanság nyomozok” – tette hozzá a detektív.

Ötzi kapcsán mintegy egy évtizeddel múmiája megtalálását követően, egy röntgenfeltételnek köszönhetően derült ki, hogy egy kovakő nyílhegy fúródott a hátába. Akkoriban a tudósok számára nem állt rendelkezésre elegendő információ ahhoz, hogy többet is kiderítsenek arról, mire vezethető vissza Ötzi halála. Azóta azonban sokat fejlődött a technika, amelynek segítségével a kutatók egy viszonylag bőséges információhalmazt szedtek össze a gleccsermúmiáról.

Az írás folytatásáért kattintson a Múlt-kor.hu oldalára.