Hepatitis A és B: így lehet megelőzni a betegséget
Nem csak a nyár egyik gyakori velejárója a rendkívül veszélyes hepatitis, amelynek A és B változata is a májsejteket támadja meg elsősorban – figyelmeztet dr. Béres Zsuzsanna, a Budai Oltóközpont és Magánorvosi Centrum járványügyi szakorvosa. A két betegség a kezdeti szakaszban annyira hasonlíthat egymásra, hogy a tünetek alapján biztonsággal nem különíthetőek el, csak a laborvizsgálat segíthet a pontos diagnózis felállításában. Az utazások során – bizonyos ismeretek hiányában – fokozott veszélynek lehetünk kitéve.
A megbetegedések hosszú távú hatásai nagyon eltérőek.
A hepatitis B vírus hordozásának komoly következményei lesznek egy-két évtized múlva: a májsejtek elpusztulnak, illetve a vírus a májsejtek daganatos átalakulását okozhatja.
A hepatitis A egy egészséges emberben „csupán” egy hónap munkaképtelenséget jelenthet, de legrosszabb esetben is fél év alatt tünetmentessé válik az érintett személy.
A két betegség terjedése sem azonos, így a megelőzésnél is eltérő dolgokra kell odafigyelni – mondta el a 168 Órának dr. Béres Zsuzsanna járványügyi szakorvos.
Hepatitis B: a csendes gyilkos
Elsősorban a testfolyadékok (vér, spermium, nyál, hüvelyváladék) közvetítik a Hepatitis B rendkívül ellenálló vírusát. Lappangási ideje átlagosan 75 nap, és amennyiben kialakul a krónikus hordozói állapot, annak már komoly egészségügyi következményei lesznek. A vírus globális egészségügyi problémát jelent, 350 millió hordozót tartanak számon, és évente 600 ezer ember hal meg a betegség következményei miatt. Ezért komoly oltási kampányok zajlanak immár több mint egy évtizede világszerte.
Magyarországon az 1985 után születetteket kötelező beoltani, tehát ők védetteknek tekinthetőek. A legnagyobb veszélyben a 29 év feletti szexuálisan aktív lakosság van, amennyiben nem lett korábban immunizálva. A fejlődő országokban nem a szexuális terjedés a legjellemzőbb, sokan már a születéskor megfertőződnek, és a lakosság jelentős hányada hordozza a vírust – figyelmeztet dr. Béres Zsuzsanna. Az Afrikába, Ázsia, Dél-Amerika több országába utazók fokozott veszélynek vannak kitéve a nem tervezett orvosi beavatkozások esetében is. Ezekben az országokban ne tetováltassunk magunkra, ne menjünk borbélyhoz, manikűröshöz, pedikűröshöz, hiszen nem tudhatjuk: vajon megfelelően fertőtlenítették-e a használt eszközöket?
A betegség járványügyi jelentősége azért komoly, mert a vírushordozó úgy fertőzheti meg szexuális partnereit, hogy nem is tud róla. Az óvszer sem jelent tökéletes védelmet, és már a közös fogkefe használata is veszélyforrás lehet.
Hepatitis A: bárhol, bármikor, bárki
Ez a vírus a világ bármely területén előfordulhat, gyakran a turisták hozzák haza a betegséget. A lappangási idő átlagosan egy hónap. Az elmúlt hónapokban az EU 14 országában fedeztek fel azonosságot hepatitis A-megbetegedések között. A betegséget okozó vírus Egyiptom közkedvelt üdülőhelyeiről származott, és azonos volt a megbetegedettek esetében. A nemzetközi járványügyi figyelőszolgálat adatait feldogozva sikerült ezt az összefüggést detektálni. Több hónapnyi ismételt bejelentett esetek elemzése kapcsán merült fel a gyanú, hogy a betegségek között kapcsolat lehet.
Míg a fejlődő országokban az emberek nagy része gyermekkorban átvészeli a betegséget, ez nem mondható el az európaiakról. Budapesten a közelmúltban – a korábbi évekhez képest – az esetszám kilencszeres emelkedését jelentették.
A vírus terjedése elsősorban szennyezett vízzel történik. A fertőzött vízben élő állatok húsának fogyasztása is forrása lehet a megbetegedésnek, mint ahogy az ezzel megmosott élelmiszerek fogyasztása is. A járványok gyakori és ismételt kialakulásának az az oka, hogy a fertőzött személy jóval az előtt képes már másokat is megfertőzni, mint hogy tünetei jelentkeznének.
Kis odafigyeléssel jelentősen csökkenthető a fertőzés veszélye: utazáskor csakis palackozott, boltban vásárolt vizet fogyasszunk, ezzel mossunk fogat, ezzel mossuk meg a zöldséget, gyümölcsöt. Ezenkívül mindent hámozzunk meg. Ne együnk fagylaltot, ne kérjünk jégkockát az italunkba. Gyakran és alaposan mossunk kezet – tanácsolta a Budai Oltóközpont és Magánorvosi Centrum járványügyi szakorvosa.
A hepatitis mindkét formája megelőzhető védőoltással, akár kombinált oltás formájában is. Mindenképpen keressünk fel szakembert, akivel megbeszélhetjük, hogy milyen formában, hogyan kell helyesen alkalmazni az oltásokat. Célszerű egy oltóközpontot felkeresni, ezek listája az
utazaselott.huoldalon érhető el. Ne feledjük: amennyiben hepatitis B-re nem vagyunk még védettek, a védettségnek ki is kell alakulnia. Ehhez optimális esetben hat hétre van szükség.A szakember azt tanácsolja: aki maga vásárolja meg az oltóanyagot, figyeljen arra, hogy a nagy melegben is 2-8 C fok között kell tárolni. Csak közvetlenül a beadás előtt lehet a vakcina szobahőmérsékleten. Kezünkben a fecskendővel nem sétálhatunk át a patikából a rendelőbe. Az ilyen oltóanyaggal történő oltás már biztosan nem nyújt védelmet.