Gyengén harap a cápa, de nagy a pofája

A cápák harapása igencsak gyengécske az oroszlánokéhoz képest, és csupán tűhegyes fogaiknak és pofanagyságuknak köszönhetően képesek átharapni áldozatukat - írják kutatók a Physiological and Biochemical Zoology című amerikai szaklapban.

2009. január 5., 11:49

Cápaállkapcsokon végzett tanulmányaik igazolták, hogy az oroszlánok és a tigrisek az állkapocs erősségét illetően messze lekörözik őket, a cápák azonban állkapcsuk szélességének köszönhetően a vizek urai. "Kilopondra nem annyira erős a cápa harapása" - állítja a kutatás vezetője, Daniel Huber, aki a floridai Tampa Egyetem kutatója.

Hubernek és kollégáinak nem volt könnyű dolga, ami az adatgyűjtést illeti, hiszen a cápák nem éppen kezelhetőségükről híresek. Ezért az adatok többségét biomechanikai modellek szolgáltatták. Ezenkívül megmérték a kisebb cápák, például a homoki tigriscápa harapását, a nagyobb cápákét meg úgy tették próbára, hogy elkábították őket, majd elektromosan stimulálták állkapocsizmaikat -- írja az MTI.

A kutatók következtetései szerint a cápák csakis azért képesek ekkora károkat okozni, mert nagyon hegyesek a fogaik és széles az állkapcsuk. "Elemzéseink kimutatták, hogy a nagytestű cápák harapása testméretükhöz képest nem erős, a fejük azonban általában nagyobb" - írták a kutatók.

Sokuknak fűrészelő mozgással kell szétmarcangolni zsákmányukat - mondta Huber hozzátéve, hogy az emlősök sokkal hatékonyabb állkapocsizmokat fejlesztettek ki.

A kutatásba tíz különböző cápafajt vontak be.