Fontos döntést hozott a Google, erre a szolgáltatásra a jövőben biztosan nem számíthatunk
A Google nemet mond az európai tényellenőrzésre, és nem szeretné betartani az ezzel kapcsolatos előírásokat.
Az információk szerint, a Google közölte az EU-val, hogy az uniós javaslat ellenére, nem ad tényellenőrzést a keresési eredményekhez és a YouTube-videókhoz, és nem használja fel ezeket a tartalom rangsorolására vagy eltávolítására, írta meg a hvg.hu az Axios nyomán. A lap pedig egy a birtokába került levélre hivatkozik.
A Google nem tervezi bevezetni a tényellenőrzést
A lap cikke szerint, a Google globális ügyekkel foglalkozó elnöke, Kent Walker az Európai Bizottság tartalmi és technológiai főigazgató-helyettesének címezte a levelét, amelyben arról írt, hogy a Bizottság új dezinformációs gyakorlati kódexe által megkövetelt tényellenőrző integráció nem felel meg a Google szolgáltatásai számára, és nem is hatékony. Éppen ezért a Google nem szeretné elkötelezni magát mellette, és a törvényi nyomás ellenére sem tervezik, hogy változtatnak a korábbi gyakorlaton.
Kent Walker ebben a levélben megvédte a Google meglévő tartalommoderálási stratégiáját, és érvelt annak hatékonysága mellett. Kiemelte, hogy tavaly is példátlanul helyt állt, amikor több országban is választások voltak. Emellett írt a YouTube új funkciójáról is, amely lehetővé teszi egyes felhasználók számára, hogy megjegyzéseket fűzzenek a videókhoz. Ez hasonló a X közösségi jegyzetek funkciójához, és ahhoz az új programhoz, amit nem olyan régen a Meta is bejelentett. Továbbra is elkötelezett a Google a tartalommoderálási technológiák iránt, ilyen például a Synth ID vízjel és a mesterséges intelligencia a YouTube-on.
Az említett uniós tényellenőrzési kódexet eddig 40 platform írta alá, köztük a Meta. Ez már csak amiatt is érdekes, mivel korábban már bejelentette a cég, hogy megszüntették a tényellenőrzést, vagy ahogyan ők fogalmaztak a cenzúrát az Egyesült Államokban. Korábban az aláírók között volt a X, vagyis korábbi nevén a Twitter, azonban azóta, hogy Elon Musk megvásárolta a platformot, változott a hozzáállás.
A tényellenőrzési kódex még nem kötelező érvényű, és azt sem tudni, hogy bekerül-e valamennyi előírása az európai digitális szolgáltatásokkal kapcsolatos törvényébe.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)