Év végi sajtószemle – anno 1955
1955 a hidegháború sajátos esztendeje: aláírták az osztrák államszerződést, kivonultak a szomszédból a szovjet csapatok – de nálunk maradtak, megalakult a Varsói Szerződés. Genfben csúcstalálkozó volt és enyhülésről beszéltek. Mindeközben a két éve reformokat indító Nagy Imre helyére a Moszkvából visszatért Rákosi Mátyás tolakodott fel – újra. Idézetekben a sötét idők – tíz hónapra rá forradalom következett.
„A Hazafias Népfront ülésén Mihályfi Ernő főtitkár hangoztatta, hogy visszaesett a munka- és az állampolgári fegyelem, és ez akadályává lett az életszínvonal emelésének. Kiemelte a nagy jelentőségű eseményt, hogy az MDP Központi Vezetősége leleplezte a jobboldali kártevő politikát, amelyet elsősorban Nagy Imre képviselt.” (Magyar Nemzet)
„Éjszaka négy magyarnak nehéz vaslemezekkel burkolt teherautóval sikerült Ausztriába szökni. Tüzet nyitottak rájuk, letértek az útról, amikor akna tépte le az egyik kereket, majd a férfiak a Pinkát átúszva jutottak osztrák területre. Decemberben több mint 50 embernek sikerült átmenekülnie, s először volt közöttük tiszt – eddig főleg kereskedők, pedagógusok kértek menedéket. A határőrök egyikük nyomában 400 méterre hatoltak be Burgenlandba, és közölték: a kommunista hatóságok négyezer forintot (akkori árfolyamon 365 dollárt) fizetnek minden visszaszolgáltatott szökevényért. A moschendorfi osztrák őrsön követelték, hogy Horváth Józsefet, aki kerékpáron jutott át, adják ki. Amikor ezt visszautasították, azt ajánlották, hogy viszonzásul hazaengednek két osztrák fiút. Végül a magyarok engedtek, és a két fiút, akik tévedésből kerékpároztak át, »emberiességi okból« visszaadják. Az osztrák hatóságok emlékeztetnek, hogy most kezdődtek meg a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások.” (The Daily Telegraph – Neue Zürcher Zeitung)
„Kardos Győző, a rajkai Vörös Csillag Tsz 18 éves tagja munkatársainak társadalmi bírósága előtt áll. Átszökött az osztrák határon, de csalódott: nem kívánt parasztnál szolgálni, ezért (hason) hazakúszott. Elmondta: ő is hitelt adott a Nyugatról százával, léggömbökön érkező csaló röpcéduláknak, amelyek szerint »gyere át hozzánk és te is boldog lehetsz, vehetsz autót, órát, mindent, amit csak szemed-szád kíván«. A fiút a társadalmi bíróság szabadon engedte, mert kezességet vállalt érte a DISZ-szervezet.” (Szabad Ifjúság)
„Kováts Nóra és Rab István, az Állami Operaház balettművészei, órákkal kelet-berlini fellépésük előtt jelezték az együttes politikai vezetőjének, hogy lemennek kicsit levegőzni – aztán felszálltak a földalattira, és nagy izgalmak közepette, nem figyelik, követik-e őket, átjutottak Nyugat-Berlinbe.” (Szabad Európa Rádió)
„Vendégünk Járay József tenorista, aki az amnesztiarendelettel élve hat év után tért vissza Magyarországra. »Szorongató érzés volt bennem, amikor közeledtem a határ felé. Az emberek odakint beszélnek mindent – hogy Járay, téged ott mindjárt bezárnak... Aztán amikor a fogadóbizottság a határon nekem integetett és mindennel elláttak – hát én rettenetesen boldog vagyok!...«” ( Magyar Rádió, Szülőföldünk)
„A hamburgi pályaudvaron Komoróczki Imre ájultan esett ki egy ládából, amelyben gépalkatrészeknek kellett volna lennie. A gyárban, ahol dolgozott, kollégái tették be a három és fél méteres ládába, amelyet leszögeztek. A magyar hatnapos úttal számolt, de az 12 napig tartott. Tíz kilót fogyott, gyomorbántalmai vannak.” (Die Welt)
„Jancsó László: Megszédítettek a Szabad Európa ígérgetései, saját bőrömön ismertem meg a valóságot. Szigorú őrizetben voltam egy táborban, aztán egyik kórházból a másikba kerültem. Kínlódás volt az életem, megbántam, hogy kimentem. Igaz, nem kellett volna kínlódnom, ha eleget teszek az amerikaiaknak: kétéves kémiskolára akartak küldeni, de ezt soha nem tudtam volna megtenni.” (Magyar Nemzet)
„Hetyke hangocska szólalt meg a napokban, az úgynevezett »Szabad Európa« Rádióban, és arról beszélt, hogy – hallván az amnesztiáról – ő is szívesen hazajönne, de választ szeretne kapni kérdésére: nyithatok-e boltot a Rákóczi úton 20-25 segéddel?... Lám, a hetyke hangocska gazdája szívesen hazajönne, de csak ha dologtalanul élhetne mások munkájából, ha szabadon spekulálhatna, üzérkedhetne a dolgozói nyakán.” (Népszava)
„A decemberi kiállításra jelentős művekkel készültek képzőművészeink. Leküzdöttük a formalizmus korszakát, és visszaszorítottuk a pénzhajhászók kispolgári szenvedélyét. Idősebb és ifjabb művészeink körében egészséges mozgalom indult meg, egyre többen szeretnének vidéken letelepedni. Így sokkal közvetlenebbé válik a kapcsolat alkotóművészeink és a dolgozó nép között.” (Szabad Nép)
„A magyar katolikus egyház helyzete az elmúlt két hónapban jelentősen romlott. Az, hogy »megszakították« Mindszenty érsek büntetésének végrehajtását és más egyházi vezetők helyzetén is könnyítettek, pusztán gesztusok, amelyekért igen jelentős engedményeket kellett tenni: az egyházat arra kényszerítették, hogy tevékenyen támogassa az államot »békekampányában«, valamint a kollektivizálásért folyó küzdelmében. Mindszenty bíboros egy rendházba költözhetett, de nem fogadhat látogatókat és semmiféle más egyházi tevékenységet nem végezhet.” (A SZER belső jelentése)
„Horváth Richárd kanonok, a katolikus papok Békebizottságának alelnöke örömmel emlékezett meg arról, hogy a Mindszenty hercegprímás által képviselt »demokráciaellenes szélmalomharc« befejeződött. A higgadtan és józanul gondolkodó papok kiábrándultak, vagy már eleve nem hittek a nyugati politikai ígérgetésekben, és rendbe jött a viszony állam és egyház között.” (A Kereszt)
„A »Szabad Európa« Rádió évről évre karácsonyi üzeneteket sugároz a népi demokratikus országok címére. Azt lehetett várni, hogy az idei karácsonyon, amely a nemzetközi enyhülés esztendejét zárja le, a müncheni hazugsággyárban mégiscsak erőt vesznek magukon, és talán rájönnek, hogy üzeneteik ellentétben állnak a népek béketörekvéseivel – sőt a karácsonyi eszmével is. A rádió persze idén sem moderálta magát. Róluk nem érdemes beszélni, feltétlenül sajnálatos és elítélendő azonban, hogy az Egyesült Államok elnöke is részt kért e csöppet sem karácsonyi szellemű üzengetésből, »együttérzését« tolmácsolva a népi demokráciából megszökött vagy kiűzött mindenfajta hazaárulóknak.” (Magyar Nemzet)