Rettegett kártevők jelenhetnek meg Magyarországon, sok növényt veszélyeztetnek
Egyre nagyobb veszélyt jelentenek Magyarországon az új típusú kártevők, melyek még nem találhatóak meg hazánkban, ám bármikor felbukkanhatnak.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy Magyarországon is egyre nagyobb problémát jelentenek az inváziós kártevők. Egyre több olyan faj jelenik meg hazánkban, amely nem volt őshonos. Ezek súlyos veszélyeket rejthetnek, olvasható az Agroinform.hu cikkében.
Újabb kártevők jelenhetnek meg Magyarországon
Magyarország növényállománya egyre több irányból van kitéve új, inváziós kártevők támadásának – hívja fel a figyelmet az Agroinform.hu elemzése. A dióburok-fúrólégy után újabb, akár visszafordíthatatlan károkat okozó fajok is megjelenhetnek hazánkban, amelyek ellen csak megelőzéssel lehet hatékonyan védekezni. A szakemberek szerint már a hétköznapi emberek is komoly szerepet játszanak a növényvédelemben.
A lakosság is tehet annak érdekében, hogy kisebb eséllyel jelenjenek meg ezek a rovarok hazánkban. Külföldről csak növényútlevéllel ellátott, ellenőrzött forrásból származó növényt szabad behozni. A Kínából érkező fa- és növényi csomagolóanyagokat meg kell semmisíteni. Gyanús tünetek esetén azonnal értesíteni kell egy növényorvost, aki szükség esetén a hatóságokat is bevonja.
Ezek a fajok jelentenek egyre nagyobb veszélyt
A Xylella fastidiosa az egyik legveszélyesebb növénygyilkos baktérium, amely több száz növényfajt támad, köztük az olajfát, leandert, szőlőt. Karanténintézkedéseket igényel. A japán cserebogár (Popillia japonica) rendkívül falánk faj, közel 300 növényt fogyaszt, lárvái a gyökereket pusztítják. Már megjelent Ausztriában. Az ázsiai cincérek (Anoplophora spp.) akár arra is képesek, hogy teljes erdőket pusztítsanak ki, főként fertőzött raklapokkal kerülnek be.
A japán szárfű sokszor helykitöltő anyagként használt növény, invazív módon terjed a természetben. A cryptostroma corticale egy olyan gombafaj, amely nemcsak a juharokat támadja, de súlyos allergiás tüneteket is kiválthat.
„A fent felsorolt inváziós fajokon kívül számos további potenciális kártevővel is számolni kell. A fenti példákból is látható, hogy ezek a fajok a megjelenésük esetén igen eltérő módon és mértékben képesek kárt okozni. Ami azonban ezekben mind közös, hogy az új kártevőkkel, betegségekkel szembeni fellépés, az alkalmazkodás csak jelentős késéssel képes a felmerülő új helyzeteket kezelni. Ezért a legfontosabb feladata a szakembereknek és a hétköznapi embereknek is az, hogy amit csak lehet, elvárható óvatossággal és gondossággal próbáljunk megelőzni”
– összegezte Both Gyula.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)