Csökkenti az agyi tevékenységet a légszennyezettség

Az ötven év alattiakat érinti leginkább a probléma. 

2021. november 16., 20:10

Szerző:

Ausztrál kutatók szerint negatívan hat az agyműködésre a légszennyezettségnek való rövid ideig tartó kitettség. A National Bureau of Economic Research című tudományos folyóiratban közölt tanulmányhoz az agyat tréningező telefonos applikáció, a Luminosity adatait használták a tudósok, így mérték a felnőttek teljesítményét, akik a levegőben lévő változó mértékű szállópornak (PM2.5) voltak kitéve.

„Arra jutottunk, hogy a közepesen magas szintű szállópor hatására csaknem hat pontot veszítettek az elérhető százból”

– mondta Andrea La Nauze, a UQ vezető kutatója. A tudós elmondta, hogy első alkalommal vizsgálták, milyen azonnali hatással van a kognitív képességekre a légszentezettségnek. 

A vizsgálat során hét kognitív funkciót is vizsgáltak: a memóriát, a verbális képességeket, a figyelmet, rugalmasságot, a matematikai képességeket, a gyorsaságot és a problémamegoldó képességet. A légszennyezettség hatása leginkább az ötven év alattiaknál volt megfigyelhető. 

Valójában ha 30 év alatti vagy, és ilyen mértékű légszennyezettségnek vagy kitéve, a kognitív képességeid olyan mértékben csökkennek, mintha 15 évet öregednél

– tette hozzá La Nauze. 

A kutatás eredményei új fényt vetnek a klímaváltozás gazdasági hatásaira, mert megmutatja, milyen összefüggések mutatkoznak a dolgozók termelékenysége és légszennyezettség között. Az eredmények szerint már a köbméterenkénti 25 mikrogramm PM2.5 is csökkenti a kognitív teljesítőképességet.

Ennyit termelnek a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbakká és súlyosabbakká váló bozóttüzek. Az ausztrál városok PM2.5 szintje egyébként elérheti akár a 150 mikrogramm per köbmétert is.

(Kiemelt képünk: Reggeli szmog Budapesten. Fotó: Dimény András / 168)