Csoda Portlandban: esőből él a város

Egy olyan város, amely az esővizet erőforrásként használja fel, nemcsak megszabadítja a városlakókat a kellemetlenségektől, hanem megjavítja életminőségüket is. A Watermanagement a világban már olyan sikeres példákkal büszkélkedhet, mint az amerikai, Oregon állambeli Portland. A Környezetvédelmi Iroda 2011. évi adatai szerint az ún. „zöld utaknak” köszönhetően a város évente 140 millió liter esővizet kezel és a várható fejlesztések eredményeként ez elérheti az évi 30 milliárd litert.

2011. december 25., 11:18

A „2011 –es globális irányzatokról szóló beszámoló” hangsúlyozza, hogy a „zöld utak” nem korlátozzák a víz felfogását és újrahasznosítását, hanem tisztábbá teszik a levegőt és a vizet, javítják a lakókörzetek élhetőségét, növelik az övezet értékét, biztonságosabbá teszik a járdákat és a kerékpár utakat, zöld területeket és természetes élőhelyeket adnak a városnak. (

Aiolus News)

Mi több, érzékelhetően csökkenti az esővizek alámosó hatását, redukálva mind a víz mennyiségét, amely az utakról a szennyvízcsatornákba majd onnan a folyókba és a vízfolyásokba ömlik, mind a finom port, a részecskéket és a szennyező anyagokat, amelyeket maga az eső hord le az útburkolatról.

Nem meglepő, hogy ez a projekt kiérdemelte az Amerikai Környezetvédők Egyesületének innovációs díját. Portland városa pedig 2007-ben, a gyakorlatban megvalósította az esővíz fenntartható kezelésének projektjét, a watermanagement innovatív általános koncepciójának megfelelően. A gyakorlatban Portlandban elválasztották az esővíz folyását a szennyvíz csatornáktól. Íly módon az esővizethelyileg fogják fel, és a növényzet által megtisztítva szivárog be a talajvíz rétegbe.

Ez „az esővíz igaz és sajátos differenciált felfogása”, amely nem igényel bonyolult infrastruktúrát, hanem felhasználja a vidék építményeit, így az esőkerteket, a tetőkerteket, a zöld utakat, a szűrőkerteket, amelyek az egész városban elterjedtek, s amelyek helyettesítik a városi víz nélküli felületeket a vegetációban gazdag vízáteresztő felületekkel. Ezek képesek felszívni és megtisztítani a vizet, szükség esetén elraktározni azt.

A módszer alkalmazása egyszerű és kevéssé költséges: alkalmas lejtés esetén az utak és a gyalogjárdák mentén zöld sávokat hoznak létre, amelyek elvezetik az esővizet a tároló körzetébe. Itt megszűrik és természetes úton megtisztítják, végül így folyatják a talajvízrétegbe. Mindehhez nagy vízmegtartó képességgel rendelkező helyi növényzetet társítanak, valamint kavicsokat és kőzúzalékot használnak a víz elfolyásának lassítása érdekében.

Portland város önkormányzata kampányt indított tetőkertek és esőkertek, zöld utak létesítése érdekében. Új lakótelepeket terveznek és a régieket felújítják az esővíz kezelése céljából. Ingyen technikai konzultációval segítenek azoknak, akik házuk tetején akarnak kertet csinálni, vagy esőkertet a házuk előtt.

Forrás:

http://www.energiacentrum.com/