Ne engedjen a zsarolásnak! A csalók így próbálják átverni
Gyakran próbálnak az érzelmekre hatni a csalók, hogy minél könnyebben megvezessék áldozataikat.
Az internet rengeteg lehetőséget teremtett az emberiség számára, ugyanakkor a csalók folyamatos jelenlétével is számolni kell az online felületeken. Trükkös módszereikkel pillanatok alatt hatalmas összegeket csalhatnak ki vagy lophatnak el a gyanútlan áldozataiktól – figyelmeztetett a Pénzcentrum.
Mint arról a 168.hu is beszámolt, a kiberbűnözők az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban küldenek hamis üzeneteket áruházak, ismert szolgáltatók, vagy éppen futárszolgálatok nevében. Ezen üzenetek minden esetben tartalmaznak egy olyan linket, amely egy adathalász weboldalra mutat. Az SMS vagy e-mail szövege mindig sürgető hangvételű, és felvázolja az áldozat számára legkellemetlenebb lehetőségeket (nem kapja meg a csomagját, büntetést kell fizetni, lemarad valamiről). Így veszik rá a megkeresett személyeket, hogy rákattintsanak a linkre, ahonnan már nincs megállás.
A csalók az érzelmi zsaroláshoz folyamodnak
Aki bedől ezeknek az üzeneteknek, és kapkodva, gondolkodás nélkül megnyitja ezeket a hamis weboldalakat, majd ott megadja a bankkártyájához tartozó jelszavakat vagy a személyes adatait, gyakorlatilag lehetőséget teremt arra, hogy az összes pénzét ellopják.
A szakemberek szerint érdemes tisztában lenni azzal, hogy bár a többfaktoros hitelesítés bonyolultnak és kényelmetlennek tűnhet, de rendkívül hasznos. Ha a bűnözők hozzá is jutnak egy banki jelszóhoz, nem tudnak vele visszaélni, amennyiben az ügyfél telefonjára érkezik egy kódszám is, amely szükséges a belépéshez.
Az is nagyon fontos, hogy körültekintőek legyünk, amikor nyilvánosan elérhető formában megosztunk magunkról valamilyen információt az interneten. Bármilyen fotó vagy poszt segíthet a tolvajoknak abban, hogy pontos képet fessenek a viselkedésünkről és a szokásainkról.
A jelszavaknak sem szabad túl egyszerűnek lenniük, ugyanis ezeket egy hacker könnyedén feltöri. Ami pedig a legfontosabb: ha sürgető hangvételű üzenetet küld egy ismeretlen személy, mindig gyanakodni kell. Ilyenkor érdemes egy nagy levegőt venni, és mielőtt cselekednénk, érdemes higgadtan átgondolni, hogy lehet-e bármilyen valóságalapja az ilyen jellegű üzenetek tartalmának.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó Shutterstock)