Biztonságosan földet ért a Szojuz
Az orosz Szojuz űrkapszulával a Nemzetközi Űrállomás háromfős, orosz–amerikai–japán legénysége tért vissza a Föld körüli pályán eltöltött hat hónapi szolgálat után.
Az orosz repülésirányító központ közlése szerint a japán Vakata Koicsit, az orosz Mihail Tyurint és az amerikai Rick Mastracchiót szállító űrkapszula közép-európai idő szerint 3 óra 58 perckor landolt a kijelölt helyen, a kazah sztyeppén, Zsezkazgan várostól 147 kilométerre délkeletre – adta hírül az MTI.
A három asztronauta 187 napon töltött a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), leszállóegységük a landolás előtt mintegy három és fél órával vált le az ISS-ről.
Jelenleg Steve Swanson amerikai és két orosz űrhajós, Alekszandr Szkvorcov és Oleg Artyomjev van az űrállomáson. Az őket váltó háromfős orosz–amerikai–német űrexpedíció május 28-án indul útnak a Bajkonurból.
Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes kedden jelentette be, hogy Oroszország nem kíván együttműködni 2020 után az Egyesült Államokkal a Nemzetközi Űrállomáson. A döntés azzal függ össze, hogy Washington az általa alkalmazott szankciók fényében nem bizonyult megbízható partnernek – tette hozzá Rogozin. Szerinte Oroszország 2020 után az ISS helyett „új, nagyobb távlatot ígérő űrkutatási programokra” fogja fordítani az eszközeit és szellemi kapacitásait.
A politikus azt is közölte, hogy Oroszország beszüntetheti orosz gyártmányú rakétahajtóművek szállítását az Egyesült Államoknak, ha Washington katonai célra használja őket. Ez a lépés szintén válasz az Oroszország ellen az ukrajnai válsággal kapcsolatban foganatosított amerikai szankciókra.
Az ukrajnai politikai válság miatt a NASA már korábban részlegesen leállította az együttműködést Oroszországgal, de kivételt tett azoknak a projekteknek – többek között az ISS-nek – az esetében, amelyekben az amerikaiak maguk is érdekeltek.