A most lecsapó vírus korábban nem járt Európában
Elérte hazánkat az új típusú influenza az év harmadik hetében. A megbetegedések gyakorisága másfélszeresére emelkedett az előző hetekhez viszonyítva.
Az ország 7 közigazgatási régiójából hatban az influenzaszerű megbetegedések gyakorisága átlépte a járványos küszöböt (200/ 100 000 lakos). A mostani járvány leginkább a 15-35 év közöttieket érinti.
Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezető helyettese, Dr. Szolnoki István pontosít.
Korcsoportonként a statisztika szerint a megbetegedettség száma nagyjából egyforma. Fiatal felnőttek közt talán kicsit több. Ennek az a magyarázata, hogy amikor a korábbi években a már járványt okozott vírusok megjelentek, akkor a felnőtt lakosság körében kialakult valamiféle védettség, ezért leginkább a gyerekek, akik még semmiféle védettséggel nem rendelkeznek, és 60 éven felüliek betegszenek meg gyakrabban, mert bár ők találkozhattak ezekkel a vírusokkal, de az immunrendszerük már gyengébb.
Most olyan új variáns jelentkezett, ami korábban Magyarországon és Európában nem járt, lényegesen eltér az eredeti influenzavírustól, és az itt élőknek nincs keresztimmunitása.
A korábbi vírusfertőzést követő immunitás már nem véd ez ellen, vagyis nem csak a kisgyermekek betegszenek meg, akik nem estek át a korábbi influenzán, hanem a fiatal felnőttek és munkaképes lakosság is, mert ők sem találkoztak ezzel a vírussal. Így a járvány elején kicsivel több a körükben található megbetegedés, mert ők a mobilisabbak - diákok, munkaképes lakosság -, akik az iskolába a munkahelyükre leginkább tömegközlekedési eszközökön járnak, így nagyobb esélyük van arra, hogy megfertőződjenek.
Miután a vírus eltér az eddigiektől, így korábbi oltás már nem nyújt védelmet. Az idei védőoltásban ezek a H3N2 domináns vírusok megtalálhatók, és így speciális védelmet biztosíthatnak. Az oltás beadása után 7-10 nap kell a védettség kialakulásához, és bár már elindult a járvány, de ez a vírus itt lesz valószínűleg május végéig, ezért még most is érdemes beoltatni magunkat. Fontos tudni, hogy az új influenzavírus ellen természetes védettsége nem lehet senkinek Az, hogy kit mikor ér utol, azt nem lehet tudni. Problémát jelenthet az is, ha már az orvosi rendelők tele vannak influenzás betegekkel, ezért célszerű az orvostól az oltásra időpontot kérni.
Nagyon sok függ a dózistól. Cseppfertőzéssel terjed, és milliárdos nagyságrendben lélegezzük be. Ha nincs közvetlen kontaktus, akkor elkerülhető. Átlagos szezonális influenza esetén az Egészségügyi. Járványügyi Központ célzott vizsgálata alapján a lakosság 5-15 %-a betegszik meg.Ez azt jelenti, hogy nagyjából 70% vagy úgy esik át rajta, hogy észre sem veszi, vagy enyhe hurutos betegséggel átvészeli, vagy ténylegesen megússza. Ebben benne vannak, akik nem kerülnek kontaktusba pl. aprófalvas települések. Ide az kell, hogy valaki bevigye a faluba.
Jól felkészült immunrendszerrel – megfelelő fehérjedús táplálkozással, vitamindús étrenddel –, ha el is kapja valaki a vírust, előfordulhat, hogy egynapos lázzal megússza.
De természetesen az immunrendszer általános erősítése segít abban, hogy enyhébb lefolyású legyen a betegség. A legfontosabb az lenne, ha van oltóanyag szerezzük meg a védettséget. Jó példa Hollandia, Amerika, ahol a lakosság 50%-a van beoltva, ezért elképzelhető, hogy bizonyos csoportok egyáltalán nem betegszenek meg.