A britek fele túléli a rákot

Sokat javultak a rákbetegek túlélési statisztikái Nagy-Britanniában a Cancer Research UK szerint, írja az The Independent. Az elmúlt negyven év hétmillió rákos megbetegedését vizsgálták Angliában és Walesben, és azt kapták, hogy 2030-ra már az is reális lehet, hogy négyből három beteg maradjon életben a diagnózis után legalább tíz évig (ami gyakorlatilag a gyógyulást jelenti).

2014. április 30., 05:57

A hetvenes években csak minden negyedik brit élte túl a tizedik évet, miután kiderült, hogy rákos, ma már minden második. Tíz éve a rákosok fele még csak öt évvel élt tovább – adta hírüll az Index.hu.

A London School of Hygiene and Tropical Medicine szerint a statisztikák minden ráktípus esetében javulnak, ahogy telik az idő: negyven éve például a mellrákosok negyven százaléka maradt életben plusz tíz évig, ma ugyanez hetvennyolc százalék, a hererákosok esetében pedig hatvankilenc helyett kilencvennyolc százalék. Ez azért van, mert javult a terápiák és gyógyszerek kombinációja, hamarabb diagnosztizálják a betegséget, és csökkent a dohányosok aránya is.

Bizonyos típusú daganatok esetében azonban a túlélési ráta továbbra sem biztató: a hasnyálmirigyrákosok csupán egy százaléka és a tüdőrákosok öt százaléka éli meg a tizedik évet a diagnózis után.