„Csak zseniknek”? Kétértelmű matekfeladat terjed a neten, ön szerint mi a megoldás?
Tényleg zseninek kell lenni ahhoz, hogy az ember rájöjjön az alábbi matekfeladat megoldására? Próbálja ki!
A mai rejtvény egy matekfeladat, ami azzal a felirattal terjed a neten, azon belül a régebben Twitter néven ismert X-en, hogy csak zseniknek sikerülhet megfejteni. Hát nézzük, valóban ennyire különleges képességek szükségesek-e ahhoz, hogy az ember rájöjjön a megoldásra. A feladványhoz egy ábra tartozik, egy feldarabolt körbe írt számokkal. A kérdés természetesen az, hogy melyik szám illik a kérdőjel helyére.
Matekfeladat, „csak zseniknek”
Nos, ön szerint mi való az üresen maradt mezőbe?
Bizonyos készülékeken nem látszik jól a teljes kép a fenti beágyazott X-posztban, úgyhogy idetesszük külön is, csak a lényeget.
Kép: X.com/Brainy_Bits_hub
A megoldást az oldal alján találja
Görgessen még egy kicsit, ha megvan a megfejtés vagy szabad a gazda! Itt ugyanis egy lazán kapcsolódó érdekesség következik pusztán helykitöltési célzattal. Nem szerencsés ugyanis, ha túl közel van a megoldás a feladványhoz, úgyhogy ha már az ötös szám áll a rejtvény középpontjában, emlékeztetjük önt, hogy pont 5 millió forint támogatástól eshetnek el azok a családok, akik nem figyelik a Napenergia Plusz Program határidőit.
Az Infostart cikke szerint ugyanis az Energiaügyi Minisztérium (EM) hivatalos Facebook-oldalán Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár egy videóban hívja fel a pályázók figyelmét arra, hogy erősítsék meg a fejlesztési szándékukat. A videóban elmondta, hogy nagyon sokan pályáztak a Napenergia Plusz Programban, összesen 32 ezer család, és 20 ezer család már el is nyerte az állami hozzájárulást. Nagyon sok érdeklődő azonban elakadt valahol a folyamatban, nekik január 15-ig meg kell erősíteni az úgynevezett fejlesztési szándékukat. Január 15... még egy ötös! Lehet, hogy ez lesz a rejtvény megfejtése is?
Itt a megoldás
A logika a rejtvényben az, hogy ha a kör felső felében látható számokat megszorozzuk a kör közepén látható ötössel, akkor az adott számmal szemben a túloldalon a szorzat látható. Például a kettessel szemben a tízes van, mivel 2x5=10, a hármassal szemben a tizenötös, mivel 3x5=15, és így tovább. A kérdés már csak az, és ennyi a kétértelműség a rejtvényben, hogy a kérdőjeles mező a szorzók sorához vagy a szorzatok sorához tartozik-e. Merthogy az ötös mint szorzó és mint szorzat két egyenletbe is beleképzelhető, egyrészt igaz az, hogy 1x5=5, de az is, hogy 5x5=25.
Így aztán két megfejtés is elképzelhető, a kérdőjel helyén:
vagy 1, vagy 25
lehet.
(Kiemelt kép: X.com/Brainy_Bits_hub)