Nemzetek Ligája: Szalai Ádám rosszullétével, majd a holland úthengerrel is meg kellett küzdenünk

Megrázó mérkőzésen van túl a magyar labdarúgó-válogatott. Bár a meccs jól indult – és akár a vezetést is megszerezhettük volna –, ám Szalai Ádám rosszulléte megváltoztatta a mérkőzés összképét.

2024. november 17., 09:45

Szerző:

Bár voltak komoly helyzetei a magyar labdarúgó-válogatottnak, végül a papírforma győzött a Nemzetek Ligája ötödik fordulójának összecsapásában az amszterdami Johann Cruijff Arénában. Bár a hollandok 4-0-s kiütéssel felérő győzelmet arattak felettünk, a magyar játékosok teljesítményére nem lehet panasz, főleg annak fényében, hogy Szalai Ádám rosszulléte jelentősen megakasztotta a csapat lendületét. De lássuk mi történt a mérkőzésen pontosan!

Bravúrosan kezdtek a magyarok 

Remek hangulatban, telt ház előtt kezdődött a találkozó, amelyen már az első percben remek kontrát vezetett a magyar csapat még úgy is, hogy les előzte meg Nego ziccerét, melyet amúgy lábbal kivédett a holland kapus. Nem sokkal később Szoboszlai viharzott el a bal szélen, de túl sokat várt, így egy védő blokkolta a közeli lövését, a kipattanóból pedig Schäfer célt tévesztett.

Ezután a 8-9. perc tájékán Malen beadásába Nikitscher kézzel ért bele, így a videobíró segítségével megítélt büntetőt Weghorst a jobbra vetődő Dibusz helyére lőtte (1-0). A magyar együttes nem tört össze, újabb ziccert dolgozott ki, azonban Sallai pontosan a holland kapus kezébe fejelte a labdát. Innentől kezdve viszont egyértelmű fölénybe került a holland csapat, sorra dolgozta ki a helyzeteket, Dibusznak hol kisebb, hol nagyobb bravúrokkal kellett hárítania.

Amikor már úgy tűnt, a magyarok megússzák az első félidőt újabb kapott gól nélkül, akkor másodjára is tizenegyeshez jutottak a hazaiak, akik így megduplázták az előnyüket.

A magyar csapat a folytatásban is többnyire védekezésre kényszerült, de védői remek teljesítményt nyújtva állták a sarat, sok lövést blokkoltak. Persze az összeset nem, Weghorst 18 méteres, bal felső sarok felé tartó próbálkozása a keresztlécen csattant.

A magyarok ebben a periódusban már csak elvétve vezettek gyors ellentámadásokat, de egy ilyenből Szoboszlai Dominik helyzetbe került, azonban a bal sarok mellé fejelt. Ezt leszámítva továbbra is a hollandok irányítottak, Dibusznak többször is védenie kellett, azonban Dumfries hajszálpontos lövésével szemben már a Ferencváros kapusa is tehetetlennek bizonyult.

A narancsmezesek a biztos előny birtokában sem álltak le, igyekeztek kiszolgálni a közönségüket, így Dibuszt továbbra is elhalmozták lövésekkel, de a kapus bírta a sorozatterhelést.

A kegyelemdöfést végül a csereként beállt Koopmeiners gyönyörű fejese jelentette, de ha Dibusz nem véd ennyire fantasztikusan, akkor a mérkőzés akár nagyobb különbségű hazai sikerrel is zárulhatott volna, mert a hátralévő időben is legalább két-három nagy hárítása volt.

Szalai Ádám rosszul lett, az életéért küzdöttek

Bár az első félidő eleje parádésan indult, a hangulat egy pillanat alatt megfagyott a holland stadionban. A magyar kispadnál ugyanis rosszul lett Szalai Ádám pályaedző, így a játék félbeszakadt. A stábtagok és cserejátékosok azonnal körbeállták a területet, hogy a kamerákat távol tartsák a drámai pillanatoktól, még egy holland futballista is segített ebben.

Amíg a mentők dolgoztak, addig egy fehér ponyva is érkezett, hogy még jobban takarják az életmentés pillanatait. A döbbenet csendjét szórványos „Ria, ria, Hungária” rigmus törte meg, majd amikor elterjedt a hír, hogy a korábbi csapatkapitány szorul orvosi segítségre, akkor a nevét skandálták a lelátón elszórtan jelen lévő magyar drukkerek.

Több mint tíz percig állt a játék, de sikerült stabilizálni Szalai Ádám állapotát, akit ezt követően azonnal kórházba szállítottak. Később Wout Weghorst holland csatár nyilatkozatából kiderült az is, hogy mi történt Szalai Ádámmal, miért lett rosszul. A játékos az ESPN-nek adott interjújában elmondta: Szalai Ádám nagy valószínűséggel epilepsziás rohamot kapott, ami súlyos lefolyású volt. Weghorst kifejtette, miközben az orvosok a kispadnál Szalai Ádám állapotának stabilizálásán dolgoztak, pár szót beszélt egy pályán lévő magyar játékosokkal.

„Willvel (Willi Orbán az RB Leipzig hátvédje) németül váltottunk szót. Innen tudom, hogy valószínűleg epilepsziás roham volt. Hallottam, hogy korábban is történt már vele ilyen, csak nem ebben a formában és ennyire súlyosan”

– fogalmazott. 

A meccs után pár órával aztán maga Szalai Ádám oszlatott el minden kételyt az állapotával kapcsolatban, amikor a Facebook-oldalán üzent az érte aggódóknak: „Köszönöm a rengeteg üzenetet, jól vagyok” – írta a korábbi 86-szoros magyar válogatott játékos. 

Rossi: nem fogható Szalai Ádám rosszullétére a vereség

Marco Rossi a mérkőzés utáni nyilatkozatában kifejtette, a bíró odament hozzá a folytatásról érdeklődve, ő pedig a játékosokat kérdezte meg, mert végtére is ők voltak a pályán, így ők döntöttek arról, hogy játszanak tovább. A meccs folytatásáról valóban a nemzeti együttesben ötvenedik alkalommal pályára lépő csapatkapitány, Szoboszlai Dominik és a játékosok döntöttek, a kezdőkör közelében összekapaszkodva beszélték meg, mi legyen. „A sors fura fintora, hogy rögtön 11-est rúghattak a hollandok” – jegyezte meg Rossi hangsúlyozva, hogy nem akar kifogásokat keresni a körülményekben, mert a nyáron Eb-elődöntős Hollandia megmutatta minőségét és erősségét taktikai és technikai szempontból is.

„Csináltuk, amit tudtunk. Ilyen csapat ellen csak akkor lehet jó eredményt elérni, ha kihasználjuk a lehetőségeinket, mert ha nem szerzünk gólt, amikor esélyünk nyílik rá, ahogy nekünk az első percekben, akkor azt biztosan megbünteti egy ilyen kiváló ellenfél” 

– értékelt Rossi. Hozzátette: el kell fogadni az eredményt, de a játékosok hozzáállásában nem volt kivetnivaló. 

A szombati, amszterdami vereséggel – és a bosnyákok kiütéses kudarcával – eldőlt, hogy a Hollandia ellen negyven éve nyeretlen nemzeti együttes harmadik helyen végez a csoportban, ami azt jelenti, hogy márciusban osztályozóra kényszerül a B divízió egyik második helyezettjével, illetve decemberben minden bizonnyal a második kalapból sorsolják majd ki a világbajnoki selejtezősorozatra.

(Kiemelt képünkön a magyar labdarúgó-válogatott tagjai. Forrás: Marcel van Dorst / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

A 2025-ös Forma–1-es szezon egy régóta várt visszatérést hoz a brazil rajongók számára, hiszen a fiatal tehetség, Gabriel Bortoleto a Sauber istálló egyik ülését foglalhatja el. A bejelentés nagy port kavart a sportvilágban, mivel Bortoleto ezzel Felipe Massa 2017-es visszavonulása óta az első főállású brazil F1-es pilóta lesz. Az izgalom érthető, hiszen a brazil versenyzők történelmileg mindig különleges helyet foglaltak el a Forma–1 világában.