Vigyázat! Vannak buktatói az újabb adósmentésnek
A parlament által kedden elfogadott törvénymódosítás szerint az eddigieknél szigorúbb feltételek mellett, az ingatlan becsértékének száz százalékán lehet ezentúl árveréseket tartani. A módosítás értelmében egy év sikertelen árverezés után is csupán a becsérték 90 százalékán lehetne elárverezni a végrehajtás alatt álló ingatlant. A fentiek mellett, a végrehajtásban érintett összes fél – vagyis az adós és mindenki, aki felé tartozása van – közösen megállapodhat egy alacsonyabb összegben is, amelyért árverés során értékesíthető az ingatlan. Ebben az esetben azonban megszűnik minden fennmaradó követelés és tartozás. További feltétel, hogy egyetlen lakóingatlana legyen az adósnak, és a végrehajtást megelőző hat hónapban ott lakjon.
Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára szerint a módosítással az adósok járnak rosszul, a lehetséges vevők ugyanis megvárják az egy év leteltét, és azután veszik meg az ingatlanokat. A késedelem pedig pluszköltségeket jelent az adósoknak. Kovács Levente az RTL Klub Híradójának azt mondta, ezen időszak alatt a rezsit nem fizetik, a végrehajtói díjak emelkednek és bankok és közüzemi szolgáltatók felé fennálló tartozások kamatterhei is keletkeznek. A felsoroltak összterhe egy átlagos lakás vagy családi ház esetében az évi másfél millió forintot is elérheti – mondta a bankszövetség főtitkára.
Az elképzelés a Demokratikus Koalíció szerint sem egyértelműen pozitív. Vadai Ágnes, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerint a törvénymódosítás adminisztratív módon nyújtja meg azt az időszakot, amíg valaki adós – ez idő alatt az adósságteher nagyot nőhet.
A bankok ugyanis továbbra sem engedik el automatikusan az árverezés után fennmaradó tartozásokat. Habár a KDNP eredeti elképzelése ez volt, a jogszabályszövegbe végül csak annyi került bele, hogy az adós és a bank közös megegyezésén múlik az adósságelengedés.