Van életbiztosítása? Fellélegezhet?

Sok millió befektetési életbiztosítással rendelkező ember lélegezhet fel - legalábbis átmenetileg - arra a hírre, hogy az amerikai kormány megmenti a világ legnagyobb biztosítóját, az AIG-ot, és gyakorlatilag államosítja azt. Ha a cég bedőlne, lavinát indítana el a piacon, és jónéhány más céget is magával rántana. Az pedig az egész világon, így nálunk is sokakat érinthetne igen kellemetlenül.

2008. szeptember 17., 13:04

Az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) 85 milliárd dollárig terjedő rendkívüli hitelt nyújt a világ legnagyobb biztosítójának, az American International Groupnak (AIG), hogy megmentse az összeomlástól. A jegybank szerepét betöltő Fed keddi esti bejelentése szerint a kétéves kölcsönért cserébe az amerikai kormány 79,9 százalékos tőkerészesedést szerez az AIG-ben. Az amerikai pénzügyminisztérium teljes támogatását bíró megállapodás alapján a New Yok-i Federal Reserve biztosítja a hitelt.

A Fed - amely vétójogot kap az elsőbbségi részvények osztalékainak kifizetésében - ezzel minden idők legnagyobb egyszeri beavatkozását hajtja végre. Ez a rendkívüli lépés is jelzi az amerikai pénzpiaci válság mélységét. Az AIG előzőleg közölte, csődeljárást fog kérni, ha a szövetségi kormány nem siet a segítségére. Az AIG-nek nyújtandó hitelről született döntést valószínűleg nagy sietségben hozták meg, a Fed ugyanis hétfőn még azt közölte, a vezető hitelbankok nyújtanak majd mentőövet a biztosítónak. Az AIG-hitelről hozott döntéshez közel álló források szerint a Fed úgy ítélte meg, hogy a cég összeomlása katasztrofális hatással lett volna a globális pénzügyi rendszerre. Közvetlenül veszélyeztette volna például sok millió ügyfél életbiztosítását a világ minden táján, így hazánkban is.

A Fed közleménye szerint az AIG rendezetlen összeomlása jelen körülmények között fokozná a pénzpiacok amúgy is jelentős gyengeséget, a hitelköltségek jelentős emelkedéséhez vezetne, rontana a háztartások vagyoni helyzetén és a gazdaság teljesítményén. A New York-i központú AIG-nek a világ 130 országában van leányvállalata, vagyona egyezer milliárd dollárra rúg. Elemzők szerint az AIG összeomlása beláthatatlan következményekkel járó káoszt eredményezett volna a pénzpiacokon. A washingtoni Fehér Ház közölte: George Bush elnök támogatja a Fednek az AIG megmentése érdekében hozott döntését.

A szövetségi kormány viszont nem mentette meg a Lehman Brothers befektetési bankot a csődtől. Menteni a menthetőt egyes részlegeit a brit Barclays bank kész átvenni. A Financial Times értesülése szerint a 2 milliárd dollárnál valamivel kisebb értékű tranzakció keretében a harmadik legnagyobb brit bank az egykori negyedik legnagyobb amerikai befektetési pénzintézet alaptevékenységét ellátó értékforgalmazói érdekeltséget vásárolja ki. Az ügylet az amerikai befektetési részleget érinti, de az FT.com forrásai szerint a Barclays esetleg tárgyalhat a külföldi érdekeltségek sorsáról is.

Egyelőre azonban változatlanul bizonytalan, hogy mi lesz a Lehman Brothers Londonban működött európai befektetési központjának ötezer alkalmazottjával. Elemzők már a Lehman drámája előtt is azt jósolták, hogy a londoni City pénzügyi központjában az idén 10 ezer befektetési banki munkahely szűnik meg, a Lehman Brothers teljes gárdájának elbocsátása ezt azonnal 50 százalékkal növelné.