Újabb vihar közeleg

Ma is legalább olyan sebezhető a világgazdaság, mint 2007-2008-ban, ráadásul már Ázsiában sem tudnának feltartóztatni egy újabb hitelválságot, mivel az ottani gazdaságok is fertőzöttek, eladósodottak. Az értékpapírpiacokon eközben soha nem látott eufória tombol, a szereplők mintha teljesen elvesztették volna realitásértéküket.

2014. július 15., 05:42

A világgazdaság ma ugyanolyan sebezhető, mint 2007-ben, egy pénzügyi válság elleni védekezésre semennyivel sem felkészültebb, mint a Lehman Brothers csődjekor, ráadásul az adósságráták ma sokkal magasabbak még a feltörekvő országokban is – adott hangot aggodalmainak a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) vezetője, Jaime Caruana.

A svájci székhelyű pénzügyi szervezet első embere a The Telegraphnak adott interjújában arról beszélt, hogy a befektetők figyelmen kívül hagyják a várható monetáris megszorításokat a mindent felülíró hozamvadászatban, és így előbb-utóbb a falnak rohanhatnak. Szerinte a piaci szereplők gyakorlatilag hazardíroznak, arra tesznek fel mindent, hogy még nagyon sokáig nagyon kedvezőek maradnak a monetáris kondíciók, holott a központi bankok döntéshozói egyre gyakrabban emlegetik a kamatemeléseket és a pénzcsapok szűkebbre vételét – számolt be róla a Napigazdaság.hu.

A hitelfelvétel Brazíliában, Kínában, Törökországban és más fejlődő gazdaságokban is elszállt, részben a nyugati pénzpumpák csúcsra járása miatt. A fejlődő államok adósságrátája 20 százalékponttal 175 százalékra ugrott, az átlagos ötéves reál kamatláb ugyanis mindössze egy százalék, ami nagyon alacsony, viszont erről a szintről már nagyon gyorsan megugorhat. A világszerte könnyen elérhető olcsó pénzből tehát bőven jutott ide is, Ázsia is fertőzötté vált, holott 2008-ban éppen ott „akadt meg” a válság.

Az adósság eloszlása azért kedvezőbb, mint 2007-ben, mert egyes nagyon rossz helyzetbe került országok már jobban állnak, a bankokat pedig feltőkésítették. Ezzel együtt a gazdaság egésze érzékenyebb a kamatváltozásokra – közölte a szakember.