Újabb adót szed be az APEH
Az APEH-hal szedetné be az iparűzési adót a kormány 2010-től - derül ki a Napi Gazdaság birtokába került, adótörvényekről szóló előterjesztésből. Az indoklás szerint ennek legfőbb oka az, hogy csökkentsék a vállalkozások adóterheit. Ezt azzal látja igazoltnak az előterjesztő, hogy a bevallást elektronikus úton kell benyújtani egy külön erre rendszeresített nyomtatványon.
További könnyebbséget jelent, hogy nem kell majd külön bevallást benyújtani az egyes telephelyeken képződő bevételek után - jelenleg egy társaság több száz telephelye után több száz önkormányzathoz kénytelen külön-külön bevallást benyújtani. Az új szabályok szerint egyetlen bevallást kell csak elkészíteni, amelyben a telephelyeken illetékes települési önkormányzatokat kell részletezni. A bevallással együtt az adó befizetése is egyszerűbb lesz, azt ugyanis egy összegben az adóhatóságnak kellene átutalni. Az APEH a beérkezett összegeket harminc napon belül köteles felosztani és azt az önkormányzatoknak kiutalni a bevallásban megjelölt arányok szerint.
A bevallások befogadása és a befolyt adóbevétel átirányítása mellett persze az is kézzelfogható változás lenne, hogy az iparűzési adóval kapcsolatos követeléseknél a helyi önkormányzat helyett is az APEH jár majd el mint elsőfokú adóhatóság. Vagyis egy csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolás vagy adósságrendezés során az iparűzési adót érintő ügyekben az APEH számít majd hitelezőnek. Az önkormányzatok jogosítványa maradna a rendeletalkotás, ám a módosuló rendeleteket továbbítaniuk kellene az APEH számára. Szintén önkormányzati hatáskör maradna az ideiglenes jelleggel folytatott vállalkozói tevékenység ellenőrzése.
Kérdés azonban, sikerül-e majd az elképzelést keresztülvinni az országgyűlésen. Az önkormányzatok ugyanis nem mondanának le szívesen arról, hogy a legnagyobb bevételüket jelentő iparűzési adót maguk szedjék be. Márpedig az országgyűlési képviselők jelentős hányada polgármester is egyben. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének képviselő tagjai biztosan a nem gombot fogják megnyomni erre a javaslatra - mondta a Napi Gazdaságnak Szmetana György, a TÖOSZ helyiadó-szakértője. Az is valószínű, hogy a többi polgármester képviselő is hasonlóképpen fog majd dönteni - tette hozzá.
A helyhatóságokat több szempontból is sértené, ha központosítanák az adó beszedését. Egyrészt az önkormányzatiság maga üresedik ki ezáltal, hiszen az adóbevételek 80-90 százalékát teszi ki az iparűzési adó. Emellett azzal, hogy az APEH közbe lenne iktatva, az önkormányzatok teljesen ki lennének szolgáltatva az államnak és a kincstárnak - mondta Szmetana. Arról nem is szólva, hogy az önkormányzati adóosztályokat is meg kellene szüntetni - ezek a fővárosban és a megyeszékhelyeken számottevő, a kistelepüléseken elhanyagolható létszámúak.
Az önkormányzatok jogai azzal is sérülnének, hogy a telephelyeken nem kell majd bevallást benyújtani. Emiatt ugyanis a telephelyek alapján érdekelt önkormányzatok semmit sem tudnának arról, mennyi adóbevételt is várhatnak. Az is kérdéses, hogyan tud majd az APEH hatékony ellenőrzéseket lefolytatni, a helyi adó revíziója el is sikkadhat. A központosítást támogató szakértők szerint azonban ezek a vizsgálatok a társasági adóbevallásokat érintő ellenőrzésekkel együtt automatikusan elvégezhetők pluszenergia-befektetés nélkül.
Persze nem az a cél, hogy változatlan rendszerben maradjon az adóztatás. A megoldás azonban nem a központosítás, hanem a társulások bevezetése lenne, vagyis lényegében a fővárosi és megyeszékhelyeken lévő adóosztályokat kellene megtartani, és az adóztatás a települések társulásával lenne működtethető. Ilyen egyébként már működik, Kaposvár irányítása mellett a társulás teljes Somogy megyét lefedi - hangsúlyozta Szmetana.