Több mint 2 százalékot emelkedett BÉT-index az év első hetén

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX az év első hetében 297,11 ponttal, 2,43 százalékkal nőtt, 12.538,8 ponton zárt pénteken. A részvényindex 2008-ban 53,3 százalékkal esett vissza, a részvénypiaci forgalom pedig mintegy 40 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél.

2009. január 11., 05:31

A CIB Bank elemzése szerint a nemzetközi piacok októberi összeomlását követően törvényszerű volt, hogy decemberben, illetve januárban kialakuljon egy tekintélyes mértékű pozitív korrekció. Ám ez nem lesz hosszú távú, mivel az elemzés szerint feltehetően február végéig ismét kialakul egy érdemi eladói hullám. Ennek oka, hogy a gyenge negyedik negyedéves gazdasági növekedési adatok várhatóan már a vállalati eredményekben is megjelennek, így nem lenne meglepő, ha már január második felében megdöbbentő negyedéves jelentések kerülnének napvilágra.

A BÉT-en jelenleg továbbra is az OTP-Mol párosra a legérdemesebb figyelni. Ugyan nem zárható ki, hogy a következő hetek esetleges optimizmusa még jelentős drágulást idéz elő ezen papírok esetében is - az OTP számára a 3.200 forint körüli ellenállás nyithatná meg az újabb drágulás előtti utat -, azonban érdemes lehet felkészülni a várhatóan előbb-utóbb bekövetkező trendfordulóra - figyelmeztet az elemzés, melyet az MTI ismertet.

Az OTP esetében a februári gyorsjelentést kitüntettet figyelem övezheti az ukrán fejlemények miatt, míg aktuálisan az orosz-ukrán és orosz-EU "gázháború" okozhat a tőzsdei társaságok egy része számára átmeneti profitkiesést, vagy szimpla költségnövekedést, rosszabb esetben termelés-kiesés formájában.

Horvát médiainformációk szerint a Mol megállapodott a horvát állammal abban, hogy az INA igazgatóságának a tagjait fele-fele arányban nevezik ki, azonban az elnöki tisztséget a Mol delegáltja fogja betölteni. A felügyelő bizottság 9 tagja közül 5-öt a Mol adhat, igaz stratégia döntések meghozatala esetén egyhangú szavazásra lesz szükség.

Megállapodás született lapértesülések szerint arról is, hogy abban az esetben, ha a Mol a meglévő állami pakettből INA-részvényeket vásárol, úgy azokra 2 éves eladási moratórium vonatkozik majd. A két év lejártát követően a horvát államnak még három évig elővásárlási joga lesz.

Ha a két fél között részvénycserés tranzakcióra kerülne majd sor, úgy az állami elővásárlási jog 5 éven túl is élni fog. Mindez a Mol számára alapvetően igen kedvező, így a társaság fő célja, hogy konszolidálhassa az INA eredményét, immár elérhető közelségbe került.

A BÉT-en a vezető részvények az OTP kivételével erősödéssel zárták az elmúlt hetet. A Richter részvényei továbbra is mesze a legjobban tartották magukat. A részvényen mintha meg sem látszana az októberi eladási hullám.

A heti forgalom 78,83 milliárd forintot ért el, míg az előző, három munkanapos héten csupán 15,4 milliárd forint értékben születtek üzletek. A forgalom 55,82 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 19,66 százalékkal, a Magyar Telekom 12,05 százalékkal, a Richter közel 10 százalékkal részesedett.

A kis és közepes papírok többsége erősödött a múlt héten, az árfolyamváltozásukat tükröző BUMIX index értéke 0,14 százalékkal 1.454,64 pontra emelkedett.

Az OTP árfolyama 1,25 százalékkal, 36 forinttal 2.839 forintra esett.

A Mol részvények ára a múlt héten 370 forinttal, 3,75 százalékkal 10.240 forintra emelkedett.

A Richter részvények 29.995 forintot értek pénteken záráskor, 1.595 forinttal, 5,62 százalékkal többet, mint egy héttel korábban.

A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 1,12 százalékkal 543 forintra nőtt.

Az Egis ára 420 forinttal, 4,2 százalékkal 10.420 forintra emelkedett.