Rettegett vírus jelenhet meg Magyarországon, idő kérdése, mikor kezd el terjedni
Magyarországon is egyre nagyobb számban vannak jelen a trópusi betegségeket terjesztő szúnyogfajok, ezért elkezdték a szisztematikus vírustesztelést.
Korábban a 168.hu is megírta, hogy már Európában is jelen van a dengue-láz, amit a szúnyogok terjesztenek. Emellett más vírusok is megjelenhetnek, amelyeket ezek az állatok terjesztenek. A betegségek terjedése pedig nagyban függ attól, hogy mekkora a populációnak a száma, írta meg az Infostart.
Egyre jobban terjed ez a vírus Európában
A trópusi betegségeket terjesztő szúnyogfajok – köztük az ázsiai tigrisszúnyog – már stabilan jelen vannak Magyarországon, és a dengue-láz hazai megjelenése csupán idő kérdése – figyelmeztetett Kurucz Kornélia, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának kutatója a Qubit Kiszáradó síkság podcastjában, amit az Infostart szemlézett.
„Itt nem az a kérdés, hogy megjelenik-e nálunk, vagy esetleg kialakulhat-e nálunk a dengue fertőzés, hanem csak az, hogy mikor. És ez elsősorban attól fog függni, hogy miként alakul a mi tigrisszúnyog-állományunk”
– mondta Kurucz Kornélia, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának kutatója a Qubit Kiszáradó síkság podcastjában.
A dengue-fertőzés már nem csak trópusi probléma, 2024-ben Franciaországban 85, Olaszországban 213 helyi esetet regisztráltak. A kutatók szerint egy behurcolt fertőzés is elegendő lehet egy járvány elindításához, ha a megfelelő vektorszúnyog (pl. tigrisszúnyog) jelen van és elég nagy a populációja.
Már Magyarországon is megjelentek bizonyos fajok
Az ázsiai tigrisszúnyog, amely a dengue mellett a csikungunya- és a zika-vírust is képes terjeszteni, 2014 óta van jelen hazánkban, és a globális felmelegedés egyre kedvezőbb környezetet biztosít számára. Bár a dengue egyelőre csak behurcolt esetek formájában jelent meg Magyarországon, a fertőzési láncok kialakulásának kockázata fokozódik. A nyugat-nílusi láz Magyarországon évtizedek óta jelen van – 2024-ben 101 megbetegedést regisztráltak. Ezt a vírust elsősorban a dalos szúnyog, egy őshonos faj terjeszti, nem pedig az invazív tigrisszúnyog.
A növekvő kockázatok miatt a kutatók szisztematikus szúnyogvírustesztelést indítottak, egyelőre korlátozott területen. Budapesten már heti rendszerességgel vizsgálják a szúnyogokat dengue-, csikungunya- és zika-vírusokra, az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium és az Ökológiai Kutatóközpont közös programjának keretében. A három invazív szúnyogfaj nemcsak emberi betegségeket, hanem az állatok számára is súlyos problémát jelent: terjesztik a kutyák szívférgességét, amelynek esetszáma folyamatosan nő. A betegség gyógyítása nehéz és rendkívül költséges.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)