Telepítette ezt az alkalmazást? Akár súlyos következményei is lehetnek
Felhívták a felhasználók figyelmét, ha telepítették ezt az alkalmazást, akkor sürgősen töröljék.
A nagy tech cégek rendszeresen felhívják a felhasználók figyelmét, hogy ne telepítsenek bizonytalan forrásból származó applikációkat. Most azonban váratlan dolog történt, mivel az Apple figyelmeztetést adott ki az iPhone tulajdonosoknak, hogy töröljék le az egyik alkalmazást, ami a Google Chrome, írta meg a Pénzcentrum.
Ezért lehet problémás ez az alkalmazás
Nagy visszhangot váltott ki az Apple legújabb figyelmeztetése, amelyben arra buzdítja az iPhone-felhasználókat, hogy töröljék készülékükről a Google Chrome böngészőt, mivel az súlyos adatvédelmi kockázatot jelenthet – számolt be róla a Yahoo.com.
A vállalat egy Flock című szatirikus videóban – Alfred Hitchcock „Madarak” című klasszikusának stílusában – mutatja be, hogy a felhasználók böngészési szokásait a Chrome-on keresztül nyomkövetők figyelik meg, míg a Safari használatakor „szétrobbannak” a megfigyelő eszközök. A klip a Google üzleti modelljének kritikája, miszerint a személyre szabott hirdetések céljából folyamatosan követik a felhasználókat.
Az Apple figyelmeztetése azután erősödött fel, hogy a Google bejelentette: mégsem törli a harmadik féltől származó sütiket a Chrome böngészőből, holott ezt korábban megígérte. A változtatás révén a webhelyek és hirdetők továbbra is hozzáférnek a felhasználói tevékenységekhez, ami érzékeny adatok kiszivárgásához is vezethet.
A témában megszólaló biztonsági szakértők megerősítették az Apple állításait: a Safari nagyobb védelmet nyújt az adatvédelem terén, míg a Chrome gyorsabb és erősebb teljesítményt biztosít, de az adatvédelmi kompromisszumok árán. Az Apple tehát egyértelműen a Safarit ajánlja iPhone-felhasználóknak, míg a Chrome használatával kapcsolatban óvatosságra intenek – különösen, ha valaki nem alkalmaz inkognitó módot, vagy nem törli rendszeresen a sütiket.
Lehallgatási botrányba keveredett az Apple
Korábban a 168.hu is megírta, hogy az Apple lehallgatási botrányba keveredett, így felajánlották, kártérítést is fizetnek. A vádak szerint a virtuális asszisztens akkor is aktiválódott, amikor ez nem állt szándékában a felhasználóknak. Az Apple néhány éve bevezette, hogy a „Hey Siri” felszólításra bekapcsoljon a funkció az eszközökön, és talán éppen ez volt a hiba forrása, ugyanis az eszközök nem csak erre a szóösszetételre reagálhattak.
A felperesek arról számoltak be, hogy olyan hirdetéseket és megkereséseket kaptak, amelyekről csak beszélgettek az eszközök jelenlétében, ám sosem kerestek rá azokra az interneten. Mindebből szerintük egyértelmű, hogy a készülékek rögzítették a magánbeszélgetéseiket, majd azokat eljuttatták azokhoz a vállalatokhoz, akiknek a termékeiről szó esett.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)