Szociális boltok: 40-50 százalékkal olcsóbb a hús, a gyümölcs és a zöldség
A Magosz csütörtökön nyitotta meg a negyvenedik szociális boltját, ahol legalább 40 százalékkal olcsóbban lehet gyümölcsöt, zöldséget és húst kapni, mint az üzletekben. Dr. Budai Gyula a szövetség igazgatója egy hónapja még azt jósolta, hogy az országos hálózatnak 200 tagja lesz, ma már azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy 500 boltot nyitnak.
Sikeres hete volt, szerdán Orosházán két boltot, csütörtökön pedig Pécsett már a negyvenedik Magosz üzletet nyitották meg. Önök a termelőket képviselik, de a szociális boltokkal beszálltak a kereskedelembe is. Nem félnek, hogy a hálózat a fejükre nő?
Egyelőre nem, jók a szakembereink. A szociális elnevezés pedig két jelentést takar. Egyfelől szolidárisak vagyunk a termelőkkel és a fogyasztókkal. Nem engedünk be viszonteladókat, neppereket, multikat, hanem egyből a boltba kerül az áru és olyan helyeken nyitjuk meg a boltokat, ahol idősebbek, nyugdíjasok és szegényebbek laknak. Debrecenben, Orosházán és Miskolcon is lakótelepen nyitottunk üzletet, míg Pécsett a volt bányász házak között, a Komlói úton. Budapesten sem a Rózsadombon, hanem a Ferencvárosban és Békásmegyeren van üzletünk.
Sokan próbálták már megspórolni a kereskedelmi árrést, önöknek hogyan sikerül?
A Magosz határozza meg az árakat. A termelő az önköltségi árhoz képest 15-20 százalék nyereséget könyvelhet el, s így is 40-50 százalékkal olcsóbbak vagyunk. Az 560 gazdakör koordinálja a termelőket, a szabolcsiak például már úgy vetették a burgonyát, hogy tudták, a szociális boltok átveszik. Az árualapunk októberig megvan. Budapesten és Pest megyében már működik a raktárszövetkezet, a termelők és a boltok is beléptek.
Sokan mondják, hogy kár volt a téeszeket szétverni, hiszen most a Magosz is egy új szövetkezeti hálót épít ki.
Ez a szövetkezet önkéntes alapon jön létre, s leginkább a dán modellre hasonlít. Szeretnénk gazda és őstermelő piacokat is nyitni, de ehhez szükségünk lenne az önkormányzatok támogatására. Sajnos, egyelőre inkább piacokat zárnak be. Dániában minden településen van piac, s harminc kilométeres körzetből szállítják oda az árut. Reméljük, hogy előbb-utóbb uniós támogatást is kapunk, most vizsgálják ennek a lehetőségét a szakembereink.
Nemrégiben beszéltem a CBA vezérigazgatójával, aki azt állította, hogy nincs elég magyar árualap.
Lehet, hogy nincs minden termékből, de tavaly 20 ezer tonna meggynek és 100 ezer tonna almának nem volt gazdája, az utóbbit 8-9 forintért adták oda a feldolgozóknak. A tejet is 50 forintért adják, pedig 80 forint az előállítási ára. A nagy gazdaságok mobil tejes autókat vettek, s azok 170 forintért adnak el egy litert, így kompenzálják az 50 forintos eladásokat.
Egy hónapja ön azt ígérte, hogy hamarosan 200 szociális boltot nyitnak. tartja?
Még ráígérek. Már 740 vállalkozó szeretne csatlakozni a bolthálózathoz, tehát ma már 500 boltban gondolkodunk. Alábecsültem az érdeklődést.