Megszívták a budapesti lakosok, komoly költséggel kell számolniuk, ha ilyen ingatlanban élnek
Budapesten sok albérlő számára komoly anyagi terhet jelenthet, ha a bérbeadó nem engedélyezi az állandó lakcímre történő bejelentkezést, különösen a fizetős parkolási övezetekben élők esetében, mert állandó lakcím nélkül nem jár a parkolási kedvezmény a budapesti lakosoknak.
A fővárosban érvényben lévő rendelet szerint a kedvezményes lakossági parkolási engedély kizárólag azoknak a lakosoknak adható, akiknek állandó lakóhelye a várakozási övezet területén van. Ha a bérlő nem tud állandó lakcímet létesíteni az ingatlanban, akkor kénytelen teljes árú parkolási engedélyt váltani, garázst bérelni, vagy távolabbi, ingyenes parkolási zónában hagyni az autóját, ami idő- és költségigényes megoldás – írja a Pénzcentrum.
Az albérletben élő budapesti lakosok súlyos parkolási kiadásokkal szembesülhetnek
A lakcímnyilvántartásról szóló 1992. évi LXVI. törvény értelmében a bérlőknek joguk van állandó lakcímet létesíteni a bérelt ingatlanban, amennyiben rendelkeznek érvényes bérleti szerződéssel.
A tulajdonos külön engedélye nem szükséges, és az ezzel ellentétes szerződéses kikötések semmisnek minősülnek.
Sokan azért ódzkodnak a bejelentkezés engedélyezésétől, mert azt hiszik, így a bérlőknek többletjogai keletkeznek, és nemfizetés esetén nehezebb kitenni őket a lakásból például. De az állandó lakcímre való bejelentés csupán azt az adatot rögzíti, hogy a személy hivatalosan ott tartózkodik, de önmagában nem keletkeztet semmiféle használati vagy tulajdonosi jogot az ingatlanhoz.
A Pénzcentrum szerint 2025 áprilisában az átlagos bérleti díj Budapesten 250 ezer forint volt, rezsi nélkül. A legtöbb kiadó lakás jellemzően fizetőövezetben helyezkedik el, így a parkolási engedély hiánya további jelentős költségeket róhat a bérlőkre.
Az állandó lakcím az a hivatalos cím, ahol a polgár életvitelszerűen él, és amely alapján jogosult például lakossági parkolási engedélyre. Bejelentése személyi igazolvány és lakcímkártya bemutatásával történik, és azonnal érvénybe lép. Ez a cím kulcsszerepet játszik az állami és önkormányzati ügyintézés során, hiányában számos kedvezmény nem vehető igénybe. Ezzel szemben az ideiglenes lakcím azok számára vonatkozik, akik legalább három hónapig más címen tartózkodnak, de nem mondanak le állandó lakcímükről. Bár ennek bejelentése kötelező, az ideiglenes lakcím nem minden kerületben jogosít például kedvezményes parkolásra, mert az csak az állandó lakcímhez kötött. Így az albérlők, ha nem tudnak állandó lakcímet létesíteni, magasabb parkolási díjat fizethetnek, vagy ingyenes övezetekből kénytelenek ingázni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)