A szakadt bankjegy nem ér semmit – a pénz értékét is elbukhatja, aki nem figyel erre

Érdemes tudni, hogy nem minden sérült bankjegy cserélhető, és a pénz akár szó szerint is a kukában végezheti.

2024. november 5., 17:11

Szerző:

A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a szakadt vagy bármilyen módon sérült bankjegyeket a Magyar Nemzeti Bank elfogadja, amennyiben a papírból készült pénz legalább 50 százaléka ép. Ám mint kiderült, ez csak a forint esetében van így – figyelmeztetett a Dívány.hu.

Bár elméletileg a kereskedelmi forgalomban senkinek nem kellene találkoznia sérült bankjegyekkel, ám figyelmetlenségből gyakran mégis benn maradnak a körforgásban ezek a pénzek. Természetesen az is elfordulhat, hogy valaki véletlenül elszakítja, különösen a már régóta használatban lévő bankjegyeket, esetleg a pénztárcáján lévő cipzár kitép egy-egy kisebb darabot valamelyik pénzből.

Ezek valóban pótolhatóak, bár csak a Magyar Nemzeti Bank, a pénzintézetek és a posták által, így ez is okoz némi kellemetlenséget. A forint esetében azonban legalább megvan ez a lehetőség, ami nagy dolognak számít, ugyanis más valuták esetében jóval bonyolultabb az ügy.

A megrongálódott pénz cseréje nem mindig egyszerű

Érdemes tudni, hogy az euró esetében nincs egyszerű dolga annak, aki egy bankjegyet ki szeretne cseréltetni. Azokat a papírpénzeket, amelyek el vannak szakadva, össze vannak firkálva, esetleg hiányzik belőlük egy darab, itthon sem szívesen fogadják el, és ez külföldön sincs másképp.

Csakhogy az euró bankjegyek cseréjére kizárólag azokban a nemzeti, központi bankokban van lehetőség, melyek anyaországai tagjai az euróövezetnek. Erről az Európai Központi Bank adott tájékoztatást, és egyből meg is válaszolta a legfontosabb kérdést: hazánkban nincs mód ezen bankjegyek cseréjére, legalábbis ingyenesen.

Bizonyos esetekben mindenki próbálkozhat  a saját számlavezető bankjánál, ám ilyen módon a csere nagy valószínűséggel nem lesz sem gyors, sem térítésmentes.

Annak érdekében, hogy megkíméljük magunkat a kellemetlenségektől és az ügyintézés terheitől, a szakemberek azt javasolják, hogy mindenki legyen nagyon figyelmes a készpénzes tranzakciók során. Ezek mértéke egyébként visszaesett, egyre többen használják kizárólag a bankkártyájukat, ám még így is gyakran kerülnek elő a bankjegyek a boltokban és a kisebb értékű vásárlások során.

A készpénzes fizetéseknél a visszajárót érdemes mindig ellenőrizni, és visszautasítani a szakadt vagy hiányos bankjegyeket. A festékfoltos papírpénzek különösen gyanúsak, ezek nem ritkán hamisítványok, amelyek később akár problémát is okozhatnak, ha fizetni próbálunk ezekkel. Érdemes tehát figyelmesnek lenni, és nemcsak megszámolni, de ellenőrizni is a bankjegyek állapotát.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)