Szakad az OTP, gyengül a forint

Nehezen érthető, miért mondja bárki, hogy minket nem érint közvetlenül a nemzetközi pénzügyi válság, amikor a jelek ennek pont az ellenkezőjét mutatják. A magyar tőzsdén az árfolyamokat a külföldi befektetők mozgatják, akárcsak a forint kurzusát. Ebből következően a nemzetközi pánikhangulat nálunk is rányomja bélyegét a piacra: hiába a legfrissebb, igen jó háztartási hiányadat, a BUX tovább esik, a forint pedig gyengül.

2008. október 8., 14:06

Az államháztartás szeptemberben - önkormányzatok nélkül - 58,4 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben a várt 80,5 milliárdos hiánnyal - közölte a Pénzügyminisztérium. Az első kilenc havi hiány 731 milliárd forint, a GDP 2,7 százaléka lett. A tavaly szeptemberi hiány 164,9 milliárd forint volt, az első kilenc havi deficit 1 147,1 milliárd forint, ami a GDP 4,5 százalékával volt egyenlő.

A hátralévő három hónap a korábbi évek tapasztalata alapján minimális hiánynövekedést hoz, így az éves deficit várhatóan 900 milliárd forint alatt maradhat, azaz a GDP 3,5-3,6 százaléka lehet, ami sokkal jobb az eredetileg tervezett mértéknél.

A kedvező hazai pénzügyi adat azonban nem hatja meg a pénzpiaci befektetőket. Az általánosan rossz hangulat nálunk is meghatározza az árfolyamok mozgását: az elmúlt napok csökkenése után ma további komoly eséssel nyitott a Budapesti Értéktőzsde, ami főleg a vezető részvényeket érintette. Az OTP az elmúlt napokban már értékének negyedét elvesztette, de ma reggel a Mol is zuhanásba kezdett. A kereskedés elején több részvény is 10 százalék feletti mínusszal kezdett, így elindultak a felfüggesztések, de néhány perc után minden papírral újra indult a kereskedés.

A BUX index reggel a nyitás után negyed órával 16 499 ponton állt, ez 5,4 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záróértéknél. Az első néhány percben több mint egymilliárd forint forgott a piacon. A vezető papírok közül továbbra is az OTP zuhanása a legnagyobb, az elmúlt két nap 18,5 százalékos mínusza után ma 8,48 százalékkal esett vissza a nyitás után a bankpapír, 4750 forintot adtak érte. A Mol 6,83 százalékos csökkenés után 12 895 forintot ért reggel, míg a Magyar Telekom 4,02 százalékos eséssel 740 forintig gyengült pillanatok alatt.

Az eladási hullám a forintot sem hagyta érintetlenül: jegyzése az euróval szemben ismét átlépte a 250-es határt és az árfolyam elérte a 251-252 forint/eurót.
Valutánk a dollárral szemben is tovább gyengült, egy dollárért ma délelőtt már több mint 185 forintot adtak.