Sínen van - Brüsszel jóváhagyja a MÁV Cargo eladását

Információk szerint az Unió illetékes bizottsága a héten jóváhagyja a MÁV Cargo adásvételi ügyletét, így a tulajdonos az osztrák vasút lesz. Ennek feltétele az volt, hogy a GyESEV szálljon ki az üzletből. Miután erről megszületett a megállapodás, elhárult az utolsó versenyjogi akadály is.

2008. november 24., 14:18

A privatizációs üzlet kacskaringós utat járt be. Másfél évvel ezelőtt kötötték meg a szerződést, amelynek alapján a privatizációs pályázatot megnyerő Rail Cargo Austria (RCA) AG több mint százmilliárd forintot fizet a MÁV teherszállítási üzletágáért, jóval többet, mint arra korábban számítottak. Az eladást tavaly egyes külföldi értékelések az év privatizációjának minősítették. Később aztán kiszivárgott, hogy az aláírt szerződés több olyan feltételt tartalmaz, amelyek utólag csökkenthetik a vételárat. A szerződés megkötésének körülményeit az Állami Számvevőszék is bírálta.

Később az keltett nagy visszhangot, hogy az osztrák vasút csaknem kétmilliárd forintos sikerdíjat fizetett a közvetítésért egy ismeretlen Bt.-nek, és emiatt többen korrupciós gyanúról beszéltek. Többször felröppent az is, hogy az osztrákok visszalépnek az egésztől. Mindezeket megtetézte, hogy az uniós versenyjogi illetékesek sokáig húzták a döntést, és már az a hír is terjedőben volt, hogy nem is hagyják jóvá.

Ez részben igaznak bizonyult, mert a vételt előzetes feltételhez kötötték, nevezetesen ahhoz, hogy a magyar és az osztrák állam tulajdonában lévő GySEV szálljon ki a vevői konzorciumból, amelyben egyébként 9 százalékos részesedése volt. Erről aztán a közelmúltban a felek megegyeztek, így az utolsó akadály is elhárult. Ez annyit jelent, hogy a kizárólagos tulajdonos az osztrák vasút lesz és a teljes vételárat neki kell megfizetnie. Hétfői lapinformáció szerint erre készen áll és tartja a 102,5 milliárd forintos vételi ajánlatát. Az összeg jelenleg egy elkülönített számlán van, amelyről akár egy héten belül átutalják a pénzt a MÁV Zrt.-nek, azt követően, hogy megszületik a brüsszeli döntés. Állítólag a vételár tíz százalékát már ki is fizették.