Kiderült a Shein újabb titka: itt a bizonyíték a munkások embertelen körülményeire

A BBC riportere felfedte, hol és hogyan készülnek a 150 országban elérhető szuperolcsó Shein termékek.

2025. január 21., 11:26

Szerző:

A közelmúltban Laura Bicker, a BBC riportere Kuangcsouba látogatott, azaz a régebbi nevén Kantonba, és több olyan gyárat is meglátogatott, ahol a Shein termékeit készítik. A dél-kínai metropolisz – ahol az egész országban a legmagasabbak az ingatlanárak –, Gyöngy-folyó partján fekvő negyedét nem véletlenül nevezik Shein falunak, hiszen a kínai ruhaóriás 5 ezer gyára fekszik itt. Itt készülnek tehát a világ 150 országába szállított szuperolcsó Shein termékek – írja a brit médium beszámolója alapján az Index.

A BBC munkatársai összesen tíz gyárat látogattak meg, ami alatt négy tulajdonossal és több mint húsz munkással készítettek interjúkat.

„Ha egy hónapban 31 nap van, akkor mi 31 napot dolgozunk, napi 12–16 órát. A munkahetünk minimum 75 órás. Illetve hazudok. A vasárnap, az mindig pihenőnap. Akkor csak 8 órát dolgozunk” − mondta az egyik munkás, varrógépe fölé görnyedve. Az átlagos munkahét a Panyuban tehát 75 órás, miközben a kínai törvények 44 órában maximálják, és heti legalább egy szabadnapot kötelezővé tesznek. Ami tehát csak papíron van így a Shein faluban. 

A munkaerő ráadásul folyamatosan özönlik a falvakból, akiket darabbérben fizetnek ki, egy póló elkészítéséért egy jüan, durván 15 dollárcent a fizetség. A BBC-stáb tapasztalatai szerint a munkanap reggel 8-tól este 10-ig tart, azaz 14 órás. A Shein faluban az átlagbér havi 2400 jüan, miközben hivatalosan 6500 jüan a minimálbár, vagyis ennyi szükséges a megélhetéshez. Azok a munkások, akikkel beszéltek a BBC munkatársai, havi 4000–10 000 jüant kerestek.

A túlmunka, a kizsákmányolás mellett van még egy probléma a Shein termékeivel: az alapanyag, a gyapot Hszincsiang-Ujgur autonóm tartományból érkezik, ott pedig, úgy hírlik, rabszolgaként dolgoztatják a kínaiak az ujgurokat. Amit persze a kínai kormány vehemensen tagad. 

Gyermekmunka és bérproblémák a Shein körül

Az online divatkereskedő tavaly beismerte, hogy 2023-ban két esetben gyermekmunkát, valamint a minimálbér kifizetését elmulasztó gyárakat talált az ellátási láncában, miközben megpróbál támogatást szerezni egy potenciális 50 milliárd fontos brit tőzsdei bevezetéshez.

A hír azért is volt megdöbbentő, hisz a múltban sokszor érte az a vád a Sheint, hogy érintett a gyerekmunkában, ugyanakkor a cég most ezt be is ismerte.

A gyermekmunkára vonatkozó beismerésre egyébként azután került sor, hogy megjelent a Shein 2023-as fenntarthatósági jelentése, ami után a munkavállalói jogvédők felszólították a brit kormányt, hogy ellenezzenek egy esetleges Shein-bevezetést a Londoni Értéktőzsdén, a vállalat ellátási láncának átláthatóságával és az etikai kérdésekkel kapcsolatos aggályok miatt.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Jade GAO / AFP)