Rendesen beindult az infláció

Februárban a fogyasztói árak átlagosan 2,9 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban, egy hónap alatt 0,4 százalékkal nőttek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal szerdán. Az emelkedés valamivel magasabb az elemzők által várt 2,7-2,8 százalékosnál, és jelentős gyorsulást mutat a januári 2,3 és a decemberi 1,8 százalékos infláció után.

2017. március 8., 10:52

Idén január-februárban a fogyasztói árak átlagosan 2,6 százalékkal nőttek.

Éves összevetésben februárban a legnagyobb mértékben az üzemanyagokat is tartalmazó egyéb cikkek és a szeszes italok, dohányáruk drágultak, az üzemanyagok árának 19,9 és a dohányáruk 4,6 százalékos emelkedése miatt. Az üzemanyagok tavaly februárban 11,2 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Az éves maginfláció a januári 1,6 százalékról 1,8 százalékra emelkedett. A maginfláció szeptember óta 0,1 százalékponttal emelkedett minden hónapban, és februárban először ugrott 0,2 százalékpontot.

Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor kiemelte, legutóbb 2013 januárjában volt ennél gyorsabb az árak emelkedése, akkor 3,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Meglepőnek mondta, hogy a baromfihús és a tojás ára a januári áfacsökkentés után tovább csökkent februárban is. A baromfihús ára a januári 16,4 százalék után februárban 2,5 százalékkal tovább csökkent, és 17,4 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy éve, a tojás  januárban 5 százalékkal, februárban 7,2 százalékkal volt olcsóbb az egy évvel korábbinál.

Tavaly februárhoz  viszonyítva az élelmiszerek ára 1,9 százalékkal emelkedett, ezen belül a cukoré 14, a sertéshúsé 10, a sajté 5,7, az idényáras élelmiszereké 4,9 százalékkal nőtt, a friss zöldségek 10,6 százalékkal kerültek többe.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárja szerint a következő hónapokban továbbra is hasonlóan magas maradhat az infláció. Az év második felében enyhülhet az inflációs nyomás, de 2017 egészében átlagosan 2,5 százalékos inflációra számít.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője idén éves átlagban 2,4 százalékos inflációra számít. Hozzátette: jövő év elején pedig az idei áfacsökkentések elmúló hatása miatt az infláció már elérheti a 3 százalékos jegybanki célt.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője kiemelte, hogy a várakozásokkal összhangban gyorsult a februári inflációs mutató. Úgy véli, hogy márciusban érheti el az idei csúcsát az inflációs ráta, majd pedig áprilistól mérséklődhet a pénzromlás üteme, azonban egész évben 2 százalék felett maradhat.

(MTI)