Privát kopó: gyanús ügyek az Elektro World-ben

A privatkopo.hu információja szerint Polgár Csaba, az Electro World cégcsoport korábbi tulajdonosa és ügyvezető igazgatója írta alá azokat a szerződéseket, amelyek lehetővé tették, hogy fiktív számlák kerüljenek benyújtásra - és befogadásra - az elektronikai üzleteket működtető társaságnál. Az ügyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal - több százmilliós adócsalás gyanújával - nyomozást folytat. Értesülésünket, miszerint a bűnügynek már gyanúsítottjai is vannak, a NAV - a büntetőeljárás érdekeire való hivatkozással - sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta.

2011. augusztus 12., 08:30

A

privatkopo.hu úgy értesült, hogy Polgár Csaba, az Electro World tulajdonosa (az elektronikai termékeket forgalmazó üzletlánc a brit Dixons Grouptól került - két lépcsőben - 2009-ben és 2010-ben Polgár befektetési társaságához, a Washingtonban bejegyzett Mezzanine Equity LLC-hez.) és ügyvezetője írta alá azt a szerződést, amely lehetővé tette, hogy fiktív számlák kerülhessenek benyújtásra - és befogadásra - az elektronikai üzleteket működtető társaságnál. Információnk szerint a pénzügyi nyomozók azt gyanítják, hogy a Bender-Log Tanácsadó, Szolgáltató Zrt. több százmillió forint értékben állíthatott ki olyan - valótlan tartalmú - bizonylatokat, amelyek mögött nem állt teljesítés. Bűnügyi portálunk úgy értesült, hogy az ügyben nyomozást folytató NAV Bűnügyi Főigazgatósága nemrégiben - adócsalás büntette elkövetése miatt - meggyanúsította P. Csabát, és N. Károly Andrást. A hivatal sajtóosztálya megkeresésünkre - a büntetőeljárás érdekeire való hivatkozással - sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta információnkat. A nyomozás befejezését október végére ígérték.

Megy a szoftver vándorútra - vagy csak a számlák?

Egy másik gyanús tranzakcióban is főszerepet játszott 2010-ben az Electro World, amely ugyancsak felkeltheti a NAV bűnügyi munkatársainak érdeklődését: a társaság megvásárolt (?) egy szoftvert a Bender-Log Tanácsadó, Szolgáltató Zrt-től, majd kevéssel később továbbértékesítette azt a Szlovákiában bejegyzett, dunaszerdahelyi székhelyű mk 3 s.r.o. nevű társaságnak, amely a programot rövid időn belül eladta a Bender-Log Invest Kft-nek. Az ügylet érdekessége - amely gyanút ébreszthet az adó- és vámhivatal szakembereiben -, hogy a Bender-Log Tanácsadó, Szolgáltató Zrt., valamint a Bender-Log Invest Kft., továbbá a Szlovákiában nyilvántartott mk 3 s.r.o. nevet viselő cég azonos tulajdonosi érdekkörbe tartozik, utóbbi társaság tulajdonosa a Bender-Log Invest Kft-nek, amelynek viszont korábban a Bender-Log Tanácsadó, Szolgáltató Zrt. volt a tulajdonosa. A hvg.hu információja szerint a zrt. jelenlegi tulajdonosa és cégvezetője (2011. április 14. óta) egy hangonyi férfi, akit a település önkormányzata többször részesített szociális segélyben… Amennyiben a furcsa ügylet keretében nem történt árumozgás, és csak a számlák „utazgattak”, a cselekmény felvetheti az - általános forgalmi adóval összefüggésben elkövetett - adócsalás gyanúját.

Feketemunkás igazgatói székben

Ugyancsak törvénysértés gyanúját vetheti fel, hogy az Electro World Magyarország Kft. 2009 júliusától 2010 februárjáig munkaszerződés/megbízási szerződés nélkül, feketén foglalkoztatta az operációs igazgatói feladatkört ellátó személyt, akinek havi nettó jövedelme - információnk szerint - megközelítette az 1 millió 200 ezer forintot, ám a részére juttatott összegek után a kereskedelmi cég nem fizette meg a munkáltatót terhelő járulékokat, amely megalapozhatja a munkáltatással összefüggésben elkövetett adócsalás vétségét. A 2011 tavaszáig Polgár Csaba nevével fémjelzett Electro World Magyarország Kft. személyzeti és munkáltatással kapcsolatos ügyeit mintegy másfél éven keresztül - több milliós díjazás ellenében - az EHS Group Személyzeti Tanácsadó Kft. végezte, a cég Polgár Csaba Mezzanine Equity LLC. nevű, Washingtonban bejegyzett vállalkozása, és felesége, Polgárné Tóth Tímea érdekeltségébe tartozik. Érdekesség, hogy a kft. ellen 2008 márciusa és 2010 szeptembere között 11 alkalommal rendelt el végrehajtást az APEH Baranya megyei Hátralékkezelési Osztálya, az eljárások azonban minden esetben megszűnéssel végződtek.

A privatkopo.hu megkereste az egykori operációs igazgatót, aki elismerte, hogy hónapokig munkaszerződés/megbízási szerződés nélkül, feketén végzett munkát az Electro Worldnek. - Korábbi munkahelyemen 50-60 oldalból állt a menedzserszerződésem, a Polgár Csaba felesége vezette EHS Group Kft. által készített, munkaszerződésnek titulált iromány szövege pedig, ha jól emlékszem, mindössze egy vagy kettő A/4-es lapot vett igénybe, amit természetesen nem voltam hajlandó aláírni - közölte a privatkopo.hu-val a volt igazgató. - Hónapokig ment a huzavona, az egyeztetés, de nem sikerült számomra elfogadható megállapodást papírra vetni az EHS Groupnak, ezért kb. 8 hónapig bejelentés nélkül dolgoztam az Electro Worldnél. Megjegyzem: tudomásom szerint a kft. a személyzeti és munkaügyi feladatok ellátásáért súlyos összegeket számlázott le az Electro Worldnek, ami nem igazán tetszett a társaság akkori román többségi tulajdonosának, és ez is egy csepp lehetett abban a bizonyos pohárban, ami 2010 tavaszán telt be Szarvadi úrnál…

A történet a Privátkopón

folytatódik.