Pénzügyi válság: az MNB a stabilitás felé lépett
Az MNB a várakozásoknak megfelelően nyolc és fél százalékon hagyta az irányadó kamatot, elnöke pedig ismételten állást foglalt az adócsökkentés helyett a kiadások visszafogása mellett. Megerősítette: a jegybank kész beavatkozni a forint árfolyamának védelmében, ha az a stabilitási pályát veszélyeztetné. Keddtől a bankok fedezethitelre is pályázhatnak.
A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa változatlanul 8,5 százalékon hagyta az alapkamatot hétfői ülésén. A döntés megfelelt a várakozásoknak, elemzők szerint kamatcsökkentésre ebben az évben már nem is kerül sor.
A döntés írásos indoklása szerint a jelenlegi pénzügyi piaci környezetben a monetáris tanács szükségesnek ítéli a szigorú monetáris kondíciók fenntartását. Simor András, a testület elnöke elmondta, hogy az ülésen a kamat tartásán kívül más javaslat nem hangzott el. A tanács megállapította, hogy a magyar gazdaság kilátásait jelenleg elsősorban globális tényezők alakítják. Az elmúlt hetekben a magyarországi pénzügyi piacokon fokozottan jelentkeztek a nemzetközi pénzügyi válság hatásai. A likviditáshiány működési zavarokhoz vezetett. A tanács ebben a helyzetben kiemelten fontosnak tartja a pénzügyi közvetítés működésének folyamatosságát. Ennek érdekében a Magyar Nemzeti Bank az elmúlt hetekben számos lépést kezdeményezett, illetve tett.
A gazdasági folyamatokat áttekintve a tanács úgy látja, hogy az infláció – az elmúlt időszakban megfigyelt tendencia folytatásaként – tovább mérséklődhet, miközben a globális dekonjunktúra rontja a hazai növekedési kilátásokat. A várható nemzetközi gazdasági folyamatok növelik annak a valószínűségét, hogy az olaj-, élelmiszer- és egyéb nyersanyagárak tartósan csökkennek. A hazai dezinflációhoz ezek mellett a gazdaság növekedésének az európai dekonjunktúrából, valamint a belföldi hitelezés visszafogásából eredő lassulása is hozzájárul.
A kamatdöntést ismertető sajtótájékoztatón a jegybank elnöke hangsúlyozta, hogy adócsökkentésre a stabilitás megtartása érdekében nincs szükség, és csak a kiadáscsökkentésekkel egy időben, vagy ez után nyílik rá lehetőség. Magyarországon túl magas az államadósság és a költségvetés hiánya, ezért a növekedést más eszközökkel kell beindítani, elsősorban a strukturális reformokkal. Simor András remélte, hogy ezt a politikai erők felismerik, csakúgy mint azt, hogy ebben a helyzetben mindenkinek kompromisszumot kell hoznia.
A Magyar Nemzeti Bank a hazai hitelintézetek likviditáskezelésének támogatására holnapra hirdette meg az első fedezethitel-tendert, amelyről még a múlt héten döntött. Ennek célja, hogy segítse a bankok közötti pénzáramlást. Közleménye szerint az MNB kiemelt jelentőséget tulajdonít annak, hogy a hazai bankok közötti bizalom fennmaradjon, és a hazai bankok likviditáskezelése az eddigieknek megfelelően fennakadások nélkül működjön.