Pánikhangulat és szabadesés a tőzsdéken - elvérzik?

Hiába egyelőre minden mentőcsomag, állami beavatkozás, betéti garancia, a pénzpiacokon pánikhangulat uralkodik: a részvényárfolyamok megállíthatatlanul zuhannak, a tőzsdeindexek sokéves negatív csúcsokat döntenek. A folyamat vége nem látszik, elemzők szerint még a válság elején tartunk. A többség véleménye az, hogy immár elkerülhetetlen az általános gazdasági recesszió. Azt pedig mindenki meg fogja érezni.

2008. október 8., 13:45

Nem múlik a befektetői félelem a hitelválság okozta problémákkal kapcsolatban, és ez főleg a pénzügyi részvények ereszkedő árfolyamán érződik. Kedden 508 pont (5 százalék) veszteséggel 9447 ponton zárt a New York-i tőzsde vezető részvényindexe a Dow ipari átlag(DJIA). 2003-ban állt legutóbbi ilyen alacsony értéken. A New York-i technológiai piac vezető mutatója a Nasdaq composite 108 pont (5,8 százalék) veszteség után 1755 ponton végzett. A befektetők teljesen elfordulnak a banki részvényektől: a Morgan Stanley és a Bank of America részvény értéke például kétszámjegyű, 25 százalékot is elérő veszteséget szenvedett el.

Az amerikai példát gyorsan követte Japán: a tokiói értéktőzsde fő mutatója szerdán tovább zuhant, új ötéves mélypontra: a befektetők szinte menekülésszerűen igyekeztek szabadulni a legkülönfélébb részvényektől. A Toyota részvénye több mint 10 százalékot vesztett napközben, a Honda 8,6 százalékkal, a Nippon Steel több mint 11 százalékkal olcsóbbodott, és tovább szenvedtek a bankrészvények is. Nem használt az a friss statisztika sem, hogy Japánban szeptemberben 42 százalékkal több vállalati csőd volt, mint tavaly szeptemberben, és a hátrahagyott adósság több mint tízszeresére nőtt. Mindezek nyomán a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 952 pontos, azaz 9,4 százalékos veszteséggel 9203 ponton - új ötéves mélyponton - zárt, negyven százalékkal alacsonyabban az év véginél.

A többi ázsiai tőzsde is tovább ment lefelé: a hongkongi Hang Seng mutató hat százalékot, a szöuli Kospi mutató ennél is valamivel többet, a sanghaji összetett mutató 3,5 százalékot vesztett a zerdai kereskedésben. Ez a trend fogja uralni ma az európai értékpapírpiacokat is, amelyek a várakozások szerint meredek pályán követik a Wall Street és az ázsiai piacok iránymutatását.

Az amerikai Fed legújabb mentőintézkedései csak átmeneti enyhületet hoztak kedden, és a piacokat szemlátomást nem hatja meg az sem, hogy a brit kormány nagy összegű mentőtervet jelentett be: összesen 250 milliárd font értékű, részleges államosítást is tartalmazó bankmentő programot hirdetett. Ennek alapján a legnagyobb brit bankok és lakástakarék-szövetkezetek 50 milliárd font (15 ezer milliárd) költségvetési tőkeforráshoz jutnak; ennek fejében az állam elsőbbségi részvényeket kap. A Bank of England ezt 200 milliárd font rövid távú likviditásnövelő hitelfinanszírozással egészíti ki.

A rendkívüli intézkedést az indokolta, hogy több brit nagybank részvényárfolyama gyakorlatilag összeomlott a londoni értéktőzsdén. A Royal Bank of Scotland például a keddi zárásra 39 százalékot zuhant, az előző napi 20 százalékos árfolyamveszteség után. Most több mint 80 százalékkal olcsóbb, mint tavaly október elején.