2022 óta megduplázódtak Oroszország kőolajbevételei

A nyugati szövetségesek által Oroszországra kivetett kőolajexport-szankciók úgy tűnik, egyelőre nem működnek.

2023. június 20., 16:21

Szerző:

Megduplázódtak 2022-höz képest Oroszország állami vállalatainak bevételei, ezek közül a kőolaj- és földgázexport teszi ki a legnagyobb tételt, de jelentősen növekedett az igény belföldön az áruk, munkák és szolgáltatások iránt is, számolt be az Index.hu az oroszországi Szövetségi Adószolgálat hivatalos adatai alapján. Az állami szolgálat egyenesen egybilliárd rubel éves bevételi prognózisról ír.

Az általuk közölt 1268 ezer milliárd rubel a 2021-es 655 ezer milliárd rubel több mint duplája. Az adószolgálat adatait elemezte a brit RBC Bank is. Ők is megállapítják, hogy 2022 lehetett az első év, amikor az orosz vállalatok összbevétele átléphette az egybilliárd rubeles határt.

Nem működnek a szankciók?

Az biztos, hogy a megnövekedett bevételek az ukrajnai háborúban a megszálló orosz hadigépezet költségeinek fenntartását is egyszerűbb dologgá teszik. Az energiaexportnak a nemzetközi piacok ugyanis úgy is kedveztek, hogy az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az EU legtöbb tagállama is szankciókat vezetett be az orosz termékek ellenére. Ezeket a kieséseket az oroszok más exportpiacokon pótolták be, így még növekedett is a bevétel: energiaexportból mintegy 383,7 milliárd dollárt tesz ki az orosz cégek összeredménye.

Mindezzel együtt a vállalati nyereségek összesen csak 6 százalékkal növekedtek, az elemzések szerint ennek az az oka, hogy az üzleti költségek is jelentősen megnőttek az izoláltabb orosz vállalatok számára a háborús évben. Mindezzel együtt az orosz gazdaság mára éppen a hadseregnek termelő, de ellenállóképességét nagy mértékben megnövelő hadigazdaságnak tekinthető.

(Kiemelt kép: Gazprom-embléma. Fotó: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP)