Olaszország lesz a következő dominó?

A hazánknak adott óriási mentőcsomag sokszorosára lehet szükség, ha más országok is hasonló finanszírozási gondokkal fognak küzdeni, mint mi. A jelek szerint pedig a mostani határozott fellépés ellenére a dominóeffektus működni látszik.

2008. október 31., 12:35

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) közös akcióval feljavította az utóbbi napokban a legerősebb felzárkózó gazdaságok pénzügyi piacait, nehogy a Magyarországnak megítélt, csak persze nagyobb pénzügyi mentőhálókra legyen szükségük. Ennek ellenére éppen a magyarországihoz hasonló szűk keresztmetszetek alakulnak ki a látszólag legfejlettebb, euróövezeti országok állampapírpiacain is, írta pénteken a Dow Jones hírügynökség, elemzők észrevételeit összesítve.

Az IMF szerdán új, rövid lejáratú hitelvonalat nyitott meg, a Fed pedig rendkívüli háromhónapos refinanszírozási hiteleket nyújt az öt legszilárdabbnak tartott felzárkózó országnak, továbbá 30 milliárd dolláros devizacserevonalat nyitott meg négy ország, Dél-Korea, Szingapúr, Brazília és Mexikó központi bankja számára. Az akció a jelek szerint működik, már csütörtökön visszatért a kockázatétvágy Ázsia-szerte, a kormánykötvények drágultak, a valuták emelkedtek.

Legújabban viszont a magyarországihoz hasonló jelenségek láthatók az euróövezet néhány országában, azokban, amelyekben a közadósság és a költségvetési hiány viszonylag nagy. A piacon egyre népszerűbbek a német állampapírok, hozamuk a hétéves lejáratokig egy hét alatt negyed százalékponttal csökkent. Ezzel szemben az olasz állampapírok hozama egy hét alatt meredeken emelkedett. Aggasztó újrajátszásaként annak, ami a magyar tőkepiacon történt e hónap elején, és ami az IMF szükségprogramjához vezetett Magyarország számára, a likviditás gyorsan elpárolog, írta a hírügynökség, hozzátéve: a holland és az osztrák kötvények is alig forognak.

Az olasz államkötvények másodlagos piaca 90 százalékkal szűkült egy év alatt az olasz központi bank adatai szerint. Szerdán mindössze 100 millió euró értékben volt forgalom a piacon a tízéves lejáratú olasz államkötvényből. Másnap az olasz kormány 3,5 milliárd eurót adott ki erre a lejáratra, de a hozam 5,28 százalékra ugrott az egy héttel korábbi 4,58 százalékról. Az elemzők vonzónak minősítették ugyan az olasz hozamot, de senki sem javasolta a papírok megvásárlását a befektetőknek. Ez az állampapírpiac befagyásához vezethet, ami viszont más finanszírozási források keresésére kényszerítheti az olasz kormányt, de a legjobb esetben is jóval drágábban juthatnak hozzá az államháztartás működéséhez szükséges pénzhez.