Európai Bizottság: nem igaz, hogy a magyar kormánynak el kell törölnie a 13. havi nyugdíjat

A magyar kormány hazudik, amikor azt állítja, Brüsszel eltöröltetné a 13. havi nyugdíjat.

2024. november 19., 11:23

Szerző:

„Brüsszel azt követeli a magyar kormánytól, hogy szüntesse meg a tizenharmadik havi nyugdíjat. A kormány Brüsszel követelését elutasítja. A kormány szerint a következő években állandósítani kell a tizenharmadik havi nyugdíjat.” Ez áll az új gazdaságpolitikáról szóló nemzeti konzultáció 9. pontjában, de nem ez az egyetlen, ahol felmerül Brüsszel, több pontban is erre hivatkoznak Orbán Viktorék – hívta fel a figyelmet a Népszava

Orbán egyszerűen nem mond igazat a nyugdíjról

A lap megkereste az ügyben az Európai Bizottságot. Azt szerették volna elérni, hogy Brüsszel reagáljon az állítólagos, a magyar háztartásokba kiküldött íven szereplő terveiről, amire azt a választ kapták, hogy „a magyarországi nemzeti konzultáció során feltett kérdések esetenként tényszerűen tévesek vagy félrevezetőek. Ha a feltett kérdések hamis előfeltevésen alapulnak, akkor a válaszok nem segíthetik a valódi, nyilvános vitát.”

Hozzátették, egyszerűen nem igaz, hogy az uniós intézmények azt kérték a kormánytól, hogy töröljék el a tizenharmadik havi nyugdíjat, sőt a nyugdíjak megfelelőségét vizsgáló Pension Adequacy Report, amit az Európai Bizottság a tagállamokkal közösen készített, a 13. havi nyugdíjat egy, a nyugdíjak megfelelőségét javító intézkedésként értékelte.

Az Európai Bizottság válaszában kitért arra az állításra is, miszerint Brüsszel kereskedelmi háborút indított a keleti országok, elsősorban Kína és Oroszország ellen. Kifejtették, hogy az EU a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) kereteit veszi figyelembe, és csak akkor tesz lépéseket, amikor a másik fél nem tartja be a szabályokat. Ilyenkor pedig az EU iparát védik. Kína kapcsán elmondták, hogy az országgal a kölcsönösségen és egyenlő versenyfeltételeken alapuló kereskedelmet szeretnének folytatni, és senki nem akar kereskedelmi háborút. „Az Oroszország ellen hozott tizennégy szankciós csomag mindegyikét megszavazta a magyar kormány a Tanácsban” – tették hozzá. 

Egy hamis kérdésfeltevés

A nemzeti konzultáció pénzbírságról szóló állításáról végül kijelentették, hogy az egy hamis kérdésfeltevés, a bírságot ugyanis nem a migrációs paktummal összefüggésben, hanem egy 2020-as bírósági ítélet miatt kapta Magyarország, amit nem hajtottak végre. Az ügy a Magyarországra érkező menedékkérők tisztességes eljáráshoz és fellebbezéshez való jogáról szólt, nem pedig a betelepítésről – közölték.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: MELISSA ROSCA / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP)