Nincs, aki dolgozzon: sok bolt lehúzhatja a rolót
Képtelenek magasabb fizetést adni a dolgozóiknak a kisboltok működtetői a verseny miatt. Ennyi pénzért viszont nem találnak dolgozót, így sok üzlet bezárhat. A kereskedelmi dolgozók a kormánytól a közterhek csökkentését várják. A kabinet szerint viszont a vállalkozásoknak a költségek átcsoportosításával kell megteremteniük a béremelés fedezetét.
A hentesek keresnek a legkevesebbet a kereskedelemben: alig havi 140 ezer forint az átlagbérük a KSH adatai szerint. De nem csak hentest nehéz találni, a szakképzett
munkaerőbőlhiány van – jelenti az RTL Klub Híradója.Míg a nagy üzletláncok a közelmúltban 15-20 százalékkal emelték a béreket, a kisboltok képtelenek kigazdálkodni erre a pénzt.
A Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete szerint három év alatt 50 százalékos béremelés lenne indokolt. Bubenkó Csaba elnök elmondta: csak áremeléssel vagy az állami szabályozás megváltoztatásával lehetne elérni ilyen nagyságrendű béremelést. A kisvállalkozók számára azonban az áremelés nem járható út, ugyanis elveszítenék vásárlóik nagy részét – tette hozzá.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint az államnak fel kellene ismernie, hogy a kisebb vállalkozások érdekében szükség lenne a munkát terhelő járulékok csökkentésére.
Az RTL Klub Híradójának a Nemzetgazdasági Minisztérium nem reagált érdemben arra a kérdésre, hogy tervezik-e a terhek csökkentését. Azt írták: a kereskedelmi vállalkozások várhatóan elkerülik, és a béremelés költségét más kiadások átcsoportosításával gazdálkodják ki.
Mint arról
beszámoltunk: elsősorban a fiatal és képzett emberek hagyják el Magyarországot külföldi munka miatt. Jelenleg nagyjából négyszázezren lehetnek, és ez csak azok száma, akikről tud a statisztika. A hatalmas kivándorlás egyrészt jele, másrészt oka a hazai munkaerőpiacon lévő rengeteg feszültségnek és problémának.