Nem győzi fizetni a lakásbiztosítását? Ne aggódjon, mutatjuk a megoldást
Egy jó lakásbiztosítás akár súlyos tízezreket is spórolhat nekünk.
A megkérdezettek 71 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással, melyet 19 százalék több mint 10 éve váltott, 14 százalék pedig 5-10 éve nyúlt utoljára hozzá – derült ki a Netrisk 20 év feletti internetezők körében végzett reprezentatív kutatásából. A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók 52 százaléka évente felülvizsgálja a lakásbiztosítása aktualitását, a hivatalos adatok ugyanakkor teljesen más képet festenek. Átlagosan ugyanis 7 évente váltanak a magyarok, míg egy átlagos Netrisk-ügyfél 2 évente cseréli lakásbiztosítását.
A Netrisk megjegyezte, azért is érdemes megnézni a biztosítók kínálatát, mert ugyanarra a lakóingatlanra köthető lakásbiztosítások között átlagosan több mint 70 ezer forint eltérés lehet. Emellett a kapcsolódó szolgáltatások között is nagyon jelentősek a különbségek. A Magyar Nemzeti Bank által közölt átlagos lakásbiztosítási díj 2024 harmadik negyedévében 64 802 forint volt, ami a közlemény szerint közel kétszerese a Netrisken kötött biztosítások 36 ezer forintos átlagdíjának. Kis odafigyeléssel tehát a lakosság nem csak jobb biztosítást találhat, de akár le is felezheti a lakásbiztosítása összegét.
A kutatásból végül az is kiderült, hogy azok, akik felülvizsgálták a biztosításukat többnyire a szerződés évfordulójakor változtatnak. Ugyanakkor az elmúlt 1 évben lakásbiztosítást kötők negyede a márciusi váltási lehetőséget használja ki. A legutóbbi biztosítása megkötése előtt egyébként a legtöbben, 46 százalék legfeljebb egy forrásból tájékozódott, a megkérdezettek közel fele pedig személyesen vagy telefonon kötötte meg a biztosítását ügynöknél vagy alkusznál. A második helyen 41 százalékkal az online összehasonlító oldalak állnak. Biztosítás választása előtt nem gondolkodnak sokáig a magyarok, 42 százalék 1 napon belül döntött is.
Lakásbiztosítás akár féláron?
Ahogyan arról korábban is írtunk, a meglévő biztosításunknál érdemes megnéznünk, milyen káreseményekre és mennyit fizetünk, és az elegendő lenne-e a helyreállításhoz és az elveszett ingóságok beszerzéséhez. Az ingatlanunkban is történhettek olyan változások (például bővítés, napelem-telepítés vagy nagy értékű ingóság vásárlása), amelyek indokolttá teszik az értékkövetésen túl új biztosítási fedezetek bevonását vagy a biztosítási összeg növelését. Ha az értéknövekedést nem követi a biztosításunk, akkor kár esetén a biztosítási összeg nem lesz elegendő a helyreállításhoz, tehát valójában nincs teljesen biztosítva az ingatlanunk.
A kalkuláció alapján kiderülhet, hogy a meglévő biztosítónknál is tudunk kedvezőbb szerződést kötni, vagy érdemes inkább más társaságot választani. Az új szerződésnél ugyanakkor érdemes arra is figyelni, hogy a meglévő biztosítás felmondása után a felmondási idő alatt még biztosított az ingatlanunk, így az új lakásbiztosítást az eddigi megszűnése utáni naptól érdemes megkötni, akkortól viszont mindenképpen, hogy ne maradjon az ingatlanunk védelem nélkül.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Life-Of-Pix / Pixabay)