Nehéz idők jönnek
A közszolgáltatásokban dolgozók bérének befagyasztása, a magasabb jövedelműek adókedvezményeinek megvonása, a nyugdíjkorhatár emelése – csak néhány intézkedés, amelyet a konzervatívok szerint meg kell tenni ahhoz, hogy a brit gazdaság egyenesbe jöjjön. A toryk nem akarnak köntörfalazni, szerintük a kellemetlen lépésekről is nyíltan kell a választókkal beszélni.
A brit Munkáspárt múlt heti kongresszusa után most a konzervatívokon a sor. A toryk kongresszusának az ad különös jelentőséget, hogy a jövő évi választások előtt mindegyik pártnak ez az utolsó nagy tanácskozása. És mivel a kormány rendkívül népszerűtlen, és a konzervatívok hosszabb ideje jelentősen vezetnek a Munkáspárt előtt, ez az utolsó alkalom, hogy a választókat meggyőzzék: nyugodtan rájuk bízhatják a kormányzást, mert van elképzelésük, hogyan vezessék ki az országot a rendkívül súlyos gazdasági válságból, és bátorságuk, hogy a szükséges intézkedéseket végre is hajtsák.
Kiterítik kártyáikat
Senkinek sem kellemes költségcsökkentésről, megszorításokról hallani, ám sokak szerint tarthatatlan az a helyzet, hogy egyetlen politikus sem hajlandó kifejteni, mit és hol fog csökkenteni. Miután a Munkáspárt kongresszusán Gordon Brown továbbra is csak “nehéz döntésekről” beszélt, de semmit sem volt hajlandó elárulni arról, hogy a választások után a költségvetés melyik rovatát csökkentené, hogy hol és mire lehet majd kevesebbet költeni, a konzervatív pártvezető úgy döntött: Gordon Brownnal ellentétben ő bizony kiteríti kártyáit. A jelenlegi gigantikus költségvetési hiány mellett egy kormányzati felelősségre készülő párt akkor jár el helyesen, ha őszintén beszél a választókkal, és egyértelmű irányt tud mutatni – állítja a konzervatívok vezetője. David Cameron valószínű jövendő pénzügyminisztere a kongresszuson mondott beszédében a közszolgáltatásokban dolgozók bérének befagyasztását helyezte kilátásba, a magasabb keresetűek adókedvezményeinek eltörlését, és arról is beszélt, hogy emelni kell a nyugdíjkorhatárt, méghozzá a korábban tervezettnél hamarabb.
Jelszó: őszinteség
A Munkáspárt és a szakszervezetek azonnal élesen bírálták Cameront ezekért a tervekért. Ő azonban védelmébe vette az elképzeléseiket, mondván: ők viselkednek úgy, mint egy felelős kormány, míg a kormány az ellenzéket utánozza. Az emberek “határozott” lépéseket várnak a költségvetési hiány csökkentésére, amely “egyértelmű és valós veszélyt” jelent az egész ország számára. A választások előtt igenis őszintének kell lenni a választókkal. “Felelőtlen és tisztességtelen” lenne elhallgatni, milyen lépésekre van szükség. “Ha most nem fékezzük meg a költségvetési hiányt, akkor az adókat még jobban emelni kell majd” – mondta David Cameron a BBC-nek nyilatkozva. “Most kell megértetnünk és elfogadtatnunk a nehéz döntéseket, mert a választók támogatása nélkül nehéz lesz meghoznunk a szükséges intézkedéseket” – tette hozzá.
Bérbefagyasztás
George Osborne kongresszusi beszédében kitért arra is, hogy egy évre be kell fagyasztani a közszolgáltatásokban dolgozók bérét. “Az országban elfogyott a pénz, kemény lépésekre van szükség” – mutatott rá. “Akárki nyeri a választásokat, ugyanezekre a lépésekre kényszerül. És aki mást mond, az hazudik”. A brit politika igazi választása az, miként lehet megvédeni a munkahelyeket úgy, hogy közben az állam pénzügyeit is rendbe szedik – fejtegette. Az általa javasolt bérbefagyasztás, mely alól csak a harctéren szolgáló katonák, illetve az évente 18 ezer fontnál kevesebbet keresők mentesülnének – messzebbre megy, mint a Munkáspárt által ugyancsak a héten bejelentett korlátozás, amely csak a bírákra, körzeti orvosokra és a magas keresetűekre vonatkozna.
(Sokan nehezményezték, hogy a Munkáspárt miért nem a múlt héten, saját konferenciáján jelentette be a jövő évi bérkorlátozást? Az időzítéssel megszegték azt az íratlan szokást, hogy a pártok egymás kongresszusainak idején nem tesznek fontos bejelentéseket. Nem mostanra terveztük ezt a közlést, de mégis így alakult – mondta a kormányfő szóvivője.)
Az első gyors felmérések egyébként azt mutatják, hogy a választók valóban méltányolják az őszinteséget. A konzervatívok támogatottsága egyelőre nem csökkent a tervezett megszorítások miatt.
Tiltakozások
A szakszervezetek persze máris tiltakoznak. Mark Serwotka, a Köz- és Kereskedelmi Szolgáltatások Uniója nevű tömörülés vezetője szerint “botrányos kísérlet ez mind a kormány, mind az ellenzék részéről, hogy kicselezzék egymást a közszolgáltatások bércsökkentése terén. Politikai játék ez az emberek életével és a mindnyájunk számára fontos szolgáltatásokkal”.
Az Unison szakszervezet vezetője, Dave Prentis úgy véli, hogy “közszolgálati dolgozók millióit érinti hátrányosan ez a döntés. Mások állásukat veszítik el, míg a bankárok megússzák egy kis szidással". Több szakszervezet sztrájkokat is kilátásba helyezett.
Ha további angol témájú cikkekre kíváncsi, kattintson a
www.angolosan.huoldalra!