Négyszázezer hazai munkahely megszűnéséről beszél Varga Mihály
A nemzetgazdasági miniszter felvázolta, hogy a következő években a gyártási folyamat egyre inkább a digitalizációra épül. Ennek hatására Magyarországon a számítások szerint a mintegy négymillió munkahelyből háromszázötven-négyszázezer szűnhet meg. A képzést pedig úgy kell megoldani, hogy a felszabaduló munkavállalók képesek legyenek más szakmában elhelyezkedni.
Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Varga Mihály elmondta, hogy a növekedés biztosításához, a versenyképesség javításához elengedhetetlen a bérfelzárkóztatás, ezért általános bérnövekedésre tesznek javaslatot. Elképzelhetőnek nevezett egy olyan köztehermérséklést, amely lehetőséget adna a munkaadóknak a béremelésre, illetve két-három éves bérfelzárkóztatási program elfogadását, amelynek megvalósításához járulékkedvezményt biztosítana az állam.
Szólt arról is, hogy a mostani kétszázhúszezer munkanélküli visszavezetése a munkaerőpiacra átgondolt képzési programot kíván, az európai és hazai forrásokkal olyan képzést kell támogatni, amely az onnan kikerülő szakemberekkel a magas hozzáadott értéket termelő ágazatokat segíti.
Varga Mihály kifejtette, hogy a járműipar segítette a magyar gazdaság kilábalását a 2008-as válságból, Magyarországon hétszáz járműipari vállalat működik, ezek közvetlenül száznegyvennégyezer munkavállalót foglalkoztatnak, a járműipar tavaly 17,2 százalékkal növelte teljesítményét, az ágazat évente mintegy nyolcszázmilliárd forint termelési értéket állít elő.
(MTI)