Most érdemes üdülni menni azoknak, akik megtehetik

Most érdemes üdülni menni azoknak, akik megtehetik. A fenyegető válság által leginkább érintett területek közé tartozik az idegenforgalom és vendéglátás, a visszaesés pedig már el is kezdődött. Éles harc folyik a vendégekért, a szálláshelyek kedvezményes akciókkal igyekeznek a bevételcsökkenést megfékezni. Bár az ágazaton belül óriási különbségek vannak, a többség helyzete azért is nehéz, mert az idei év eddig sem alakult igazán jól, a szállodák összbevétele az első tíz hónapban reálértékben tíz százalékkal csökkent, a jövő pedig még borúsabbnak látszik.

2008. november 17., 14:33

A legfrissebb KSH adatok szerint a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák az idén eddig hatvan százalék alatti szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 3,6, a vendégéjszakák száma 2,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A trend októberben ezen belül is némi visszaesést mutat. Tavaly az első tíz hónapban a többcsillagos szállodák még 61 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a szobaárbevétel pedig nem változott az előző évhez képest.

Az idén az első tíz hónapban az egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17.600 forint volt, ezen belül érthetően kiemelkedően magas, 36 900 forintot ért el a budapesti ötcsillagos egységekben. Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel viszont átlagosan csupán napi bruttó 10.500 forint volt. A legmagasabb összegről, 24.800 forintról a budapesti ötcsillagos, a legalacsonyabbról, 4.700 forintról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.
A bruttó szobaárbevétel reálértékben összességében az ország minden területén csökkent, ezen belül a Balaton partján működő egységek és a kelet-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodák az átlagnál jobb eredményt értek el, a legnagyobb visszaesés a nyugat-magyarországi három- és a fővárosi négy- és ötcsillagos egységekben volt.

Január-októberben a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma 2,2 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A Balaton melletti három-, valamint a nyugat-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodákat a vendégéjszakák számának szerény mértékű bővülése jellemezte, a többi szállodában mérséklődött, vagy nem változott lényegesen a vendégéjszakák száma. Augusztus óta minden hónapban és Nyugat-Magyarország kivételével minden régióban csökkent a vendégforgalom. Ez nagyrészt még a szezonális hatással magyarázható, a pénzügyi válság következményei még kevéssé érződtek. Az ágazatban érdekeltek véleménye szerint a recessziós hatások csak most kezdődnek, így a jövőben a gazdálkodásban növekvő nehézségekre számíthatnak.