MNB-pénzszórás: nincs itt semmi látnivaló, tessék továbbmenni

A Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottsága 2017. január 27-én tartotta idei első ülését, amelyen többek között megállapították, hogy a jegybank „magas szakmai színvonalon járt el”, amikor több tízmilliárd forintért luxusingatlanokat vásárolt az elmúlt években.

2017. január 31., 10:48

Az MNB honlapján közzétett összefoglaló szerint idei első ülésén a felügyelőbizottság (elnöke: Papcsák Ferenc) lezárta a jegybank ingatlanstratégiájának és a 2013–2015-ben lebonyolított ingatlanvásárlásainak ellenőrzését. Az ennek kapcsán elfogadott dokumentum megállapítja, hogy a Magyar Nemzeti Bank az ingatlanvásárlások során

a hatályos magyar törvényeknek megfelelően, jogszerűen és magas szakmai színvonalon járt el,

a társadalmi felelősségvállalási programokat szolgáló ingatlanok megszerzésére, majd alapítványokba vitelére vonatkozó törvényességi aggályokat pedig az Országgyűlés 58/2015. (XI. 24.) számú határozata eloszlatta.

A tájékoztatás szerint további felügyelőbizottsági vizsgálatok is várhatók, amelyek eredményét természetesen tűkön ülve várjuk.

A jegybank az elmúlt évek során többször is azért került a hírekbe, mert nagy értékű luxusingatlanokat vásárolt. Többek között megvette a tiszaroffi kastélyt 415 millió forintért és a fővárosi Eiffel Palace irodaházat 14 milliárd forintért. (Matolcsyék egyébként műkincsekre sem sajnálják a százmilliókat.) A felügyelőbizottság által említett „törvényességi aggályok” pedig több mint 250 milliárd forint körül forogtak, ennek az összegnek a felhasználást a jegybank lényegében titkosítani akarta azzal, hogy saját alapítványaiba pumpálta az összeget. A fideszes Bánki Erik képviselő az emlékezetes „elveszítette közpénzjellegét” indoklással nyújtotta be a mindezt lepapírozó javaslatot a parlamentben.