Ezek a mesterszakos diplomák milliós fizetést ígérnek
Aki továbbképezné magát, annak érdemes átgondolnia, hogy milyen mesterszakos diploma megszerzése a cél.
Aki már elvégzett egy alapszakot, munkavégzés helyett vagy mellett akár egy mesterszakos diploma megszerzését is kitűzheti célként. Bár az irányokat az elvégzett alapszak is meghatározza, ám a mesterszak esetében is érdemes lehet átgondolni, hogy melyek felelnek meg az érdeklődési körnek, illetve azt is, hogy pontosan mi a cél a mesterszakos diploma megszerzésével.
Az okok között nem ritkán az szerepel, hogy a hallgató szeretné elmélyíteni a szaktudását az adott területen, de az elérhető magasabb jövedelem is mozgatórugója a továbbtanulásnak. Az Eduline összeállítása alapján azonban úgy tűnik, hogy érdemes mindenkinek felkészülnie arra, hogy nemcsak az alapszakos, hanem a mesterszakos végzettségek között is jelentős eltérések mutatkoznak a várható fizetéseket tekintve.
Néhány diploma kiemelkedő bérezéssel jár
Sokan már a pályaválasztáskor is nagyon tudatosan döntenek: nemcsak azt gondolják át, melyik az a munkakör vagy terület, ahol szívesen dolgoznának hosszú éveken át, hanem azt is, hogy a választott területen nagyságrendileg milyen fizetések várhatóak.
Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, a Diplomás Pályakövetési Rendszer friss adatai alapján már egyértelművé vált, hogy jelenleg mely alapszakok esetében kalkulálhatnak a végzett hallgatók több százezres bruttó fizetésekkel. Az adatgyűjtés módszertana miatt itt a legutolsó adatok 2023 decemberére vonatkoznak, de nagyságrendileg valószínűleg azóta sem változtak az arányok.
Meglepő módon a top 10-be nem kerültek be sem jogi, sem gazdasági szakok, ám a mesterszakos diplomák esetében már más a helyzet. Az informatikai és mérnöki szakok mellett gazdasági, egészségtudományi és természettudományi mesterszakok is bekerültek a legmagasabb fizetéssel kecsegtető szakmák közé.
Az első helyen a katonai vezetői mesterszak áll, amely bruttó 1 071 048 forintos fizetéssel járt a vizsgált időszakban, de a stratégiai nemzetközi menedzsment mesterszakot elvégzők is 1 017 274 forintos bérezésre számíthattak. A dobogóra még éppen felfért a mérnökinformatikus végzettség, amely 1 014 954 forintos jövedelmet valószínűsített, ami nem is meglepő, hiszen kifejezetten keresett szakemberekről van szó.
Őket követik a kiterjesztett hatáskörű ápoló mesterszakot elvégzők, akik bruttó 998 251 forintos fizetéssel számolhattak, de a matematikusok is 983 423 forintot vihettek volna haza – ha nem bruttó összegről lenne szó. A járműmérnöki végzettség 957 888 forintot ért, míg aki elvégezte a biztosítási és pénzügyi matematika mesterszakot, 956 002 forintra számíthatott.
Korábban a mechatronikai mérnöki végzettség valamivel többet ért, de még így is elérte a várható 912 986 forintos fizetést, aki pedig gazdaságinformatikát tanult a mesterszakon, jellemzően meg is kapta a 895 939 forintos fizetést. Az utolsó helyre a kiberbiztonsági mesterszakos diploma került, de ez sem fizetett rosszul: bruttó 887 734 forintos bérezés kapcsolódik hozzá.
Összességében kijelenthető, hogy a mesterszakos diplomákkal elérhető fizetések csökkentek a vizsgált időszakban. Ám az is látszik, hogy ezzel együtt csökkent az alap- és mesterszakos végzettségek közötti különbség is, ugyanakkor általánosságban még így is bruttó 300 ezer forinttal kereshet többet, aki rendelkezik mesterszakos diplomával.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)