Ezek a diplomák garantálják a legmagasabb fizetéseket
Egy-egy diploma megszerzése a munkakeresést is megkönnyíti, és még a fizetés is jóval magasabb lehet.
A felsőfokú végzettség mindenképpen előny, ám nagyon sokat számít, hogy milyen diploma birtokában szeretnének elhelyezkedni a pályakezdők és álláskeresők. A munkaerőpiacon minden egyes végzettség más-más értékkel bír a statisztikai adatok szerint, és mindez természetesen a várható fizetés szempontjából is fontos szerepet játszik – hívta fel a figyelmet az Eduline.
Általánosságban kijelenthető, hogy a továbbtanulás szempontjából általában az egyéni preferenciák döntik el, ki milyen alapszakra adja be a jelentkezését. Önmagában a magas fizetést nem érdemes alapul venni, hiszen csak olyan szakterületben szabad gondolkozni, amely iránt érdeklődik is a hallgató. Hosszú távon csak így biztosított, hogy ne legyen pályaelhagyó akár néhány hónapon belül.
Az érdeklődési körön túl azonban nem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy egy-egy diplomáért ugyan sokat dolgoznak a hallgatók, ám előfordulhat, hogy végül nem tudnak szakmán belül elhelyezkedni, vagy a várakozásaiktól messze elmarad az ezzel a végzettséggel elérhető fizetés. A 168.hu is beszámolt arról, hogy a Diplomás Pályakövetési Rendszer adatai alapján melyik az a 10 szak, illetve végzettség, amelyekkel elképesztően alacsony bérezésre számíthatnak a pályakezdők. Ugyanakkor az is kiderült, hogy milyen szakokon nem kell emiatt aggódniuk a hallgatóknak.
Ha a magas fizetés a cél, ezek a diplomák a legerősebbek
A Diplomás Pályakövetési Rendszer folyamatosan monitorozza, hogyan alakul az egyes szakokon végzettek munkaerőpiaci helyzete. Az adatgyűjtés és a feldolgozás sajátosságai miatt a legfrissebb adatok sem az aktuális hónapra, sokkal inkább az elmúlt időszakra vonatkoznak. Az utolsó adatok 2024-ből származnak, ezeket hozták nemrégiben nyilvánosságra. Ebben már azok a hallgatók is szerepelnek, akik a 2021/2022-es tanévben végeztek.
Egyértelműen látszik, hogy a 2023 decemberére vonatkozó adatok szerint a katonai infokommunikáció szakon végzettek állnak a dobogó legfelső fokán a bruttó 879 102 forintos fizetésükkel. Megjegyzendő, hogy bár még mindig ez a legjobban fizető diploma, ám egy évvel korábban még bruttó 1,1 milliót kerestek a szakon végzettek, így arányában ez jelentős csökkenést mutat. A jelenség hátterében az Eduline szerint az áll, hogy többen végezték el a szakot, bár a végzettek száma a két tucatot sem éri el. Ehhez kapcsolódik, hogy jellemzően azok a diplomák érik a legtöbbet, ahol a szakokon a nagy átlaghoz képest sokkal kevesebben tanulnak, esetleg valamilyen speciális területre vonatkoznak.
A második helyen a katonai vezető diplomával rendelkezők állnak, bár itt is csökkenés mutatkozik az egy évvel korábbi adatokhoz képest, hiszen a bruttó 939 ezres fizetésük 779 537 forintra csökkent. A villamosmérnöki végzettség került a harmadik helyre, amelynél viszont jelentős javulás tapasztalható: míg tavaly a 10. helyre került, idén már a harmadik legjobban fizető szaknak számít a 752 160 forintos bruttó fizetéssel.
Ezt követi a mérnökinformatikus diploma 740 769 forinttal, majd a járműmérnöki végzettség 722 067 forinttal. A hallgatók körében népszerű, ám annál nehezebb szakon megszerezhető mechatronikai mérnök diploma 718 169 forinttal magasnak számít, de ott van az élen a katonai logisztika diploma is, 705 874 forinttal. Az üzemmérnök-informatikus diploma 699 164 forintot ér, míg egy könnyűipari mérnök 691 640 forintra számíthat. A 10-es lista végén a programtervező informatikus diploma áll: ezzel a végzettséggel bruttó 683 394 forintot kereshetnek meg a pályakezdők.
Az eredményeket tekintve feltűnő, hogy sem jogi, sem gazdasági végzettségek nem kerültek be a legmagasabb fizetést ígérők közé, és bár összességében sok területen emelkedtek a fizetések, a katonai szakok, amelyek ott vannak az élen, mégsem tartoznak ezek közé.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)