Mélybe vetették magukat az árfolyamok, mint "fekete pénteken" az öngyilkos tőzsdeügynök
Drasztikusan megrázta a nemzetközi piacokat a nagy amerikai pénzintézeteket csődbe taszító pénzügyi válság. A nagy befektetők zavarát mutatja, hogy már nem csupán a tőzsdékről vonnak ki pénzt, de a recessziótól félve az olajiparból is. Ennek eredményeként óriásit zuhannak szerte a világon a részvényárfolyamok, a kőolaj hordónkénti ára pedig 90 dollárra süllyedt. A további kilátások is teljesen bizonytalanok, a kormányok mellett már az IMF is kész tőkeinjekcióval segíteni.
A New York-i tőzsde hétfői zuhanása után kedden jelentősen, öt százalékot meghaladó mértékben gyengült a tokiói értéktőzsde fő mutatója is, a 225 válogatott részvény Nikkei indexe 655 pont eséssel 11 559 ponton állt. Fél éve nem volt példa arra, hogy a Nikkei 12 ezer pont alá kerüljön. Kedden reggel valamennyi ázsiai tőzsdemutató veszteséget mutatott, de különösen azokon a börzéken estek az indexek, ahol hétfőn nem volt kereskedés, így Sanghajban és Szöulban, ahol a csökkenés 5-6 százalékot ért el.
A vezető európai tőzsdemutatók két százalék körüli gyengüléssel indítottak kedden a hétfői 3,6 százalékos esést követően. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 106 ponttal 5958 pontra csökkent, a londoni FTSE100 index 94 ponttal 5110 pontra gyengült.
Jelentősen estek a részvények árfolyamai a latin-amerikai értéktőzsdéken is. A legnagyobb veszteséget a térség legnagyobb tőzsdéje, a brazíliai Sao Paulo-i tőzsde szenvedte el, amelynek fő mutatójahét és fél százalékkal esett. A 2001. szeptember 11-i Amerika-ellenes merényletek óta nem fordult elő, hogy az értéke ilyen nagyot zuhanjon egy nap alatt. Az argentin és mexikói értékpapírpiac is több százalékos mínusszal zárt.
A piaci bizonytalanság tartósnak látszó lejtmenetre lökte az olajárat is. Az energiahordozó gyengülését részben az okozza, hogy lassul a globális gazdaságnövekedés, ami mérsékli az energiakeresletet. Erre tett rá egy lapáttal a vasárnap kipattant újabb amerikai bankzűrzavar. Az áresést az is támogatja, hogy az első felmérések szerint a Gustav után az Ike hurrikán sem okozott komolyabb kárt a Mexikói-öbölbeli kőolaj- és földgáztermelő berendezésekben.
Kedden reggel a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta 92 dollár volt a New York-i árutőzsde elektronikus jegyzésében, 3,84 dollárral olcsóbb a hétfői zárónál. Londonban az északi-tengeri Brent novemberi lejárata 3,92 dollár csökkenéssel 90,32 dolláron állt. Az elemzők további csökkenést jósolnak.