Megvadult a bika a tőzsdéken

Alig lehet megfékezni a néhány napja még kimúlni látszó bikát a tőzsdéken, pedig a világgazdaság kilátásai ma sem kedvezőbbek, mint korábban. A feltámadás oka vélhetően az, hogy a mélyrepülések után a befektetők egy része már érdemesnek látja megvásárolni az alulértékeltnek tűnő részvényeket. A magyar piacot az IMF-megállapodás hatalmas összege is segíti: a BUX túllicitálja a tegnapi szárnyalást, a forint pedig visszatérni látszik a racionális szintre.

2008. október 29., 13:14

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 864 pontos emelkedéssel, 12.609 ponton nyitott szerdán, a keddi záró értékéhez képest 7,36 százalékkal erősödött. A legkeresettebb papírok, a Mol és az OTP-részvények kereskedését ismét fel kellett függeszteni, mert árfolyamuk tíz százalékot meghaladó mértékben emelkedett. A szárnyalást a jobb nemzetközi hangulaton túl az IMF-fel és az Európai Unióval kötött mentőcsomag konkrét számai is segítették. Kora délutánra az index emelkedése elérte a 15 százalékot, ezért egy órára lényegében a teljes kereskedést leállították.

A forint igazi nyertese lett a kedvező híreknek és a múlt heti mélyponthoz képest ma reggelre több mint tíz százalékot erősödött az euróval szemben, árfolyama 257 alá erősödött. A dollárért 201,50 forintot kellett fizetni, pedig a múlt hét végén még 220 körül is volt az árfolyam. A svájci frankért ma reggel 175 forintot adtak. A dollár egyébként tovább erősödött az euróhoz képest és elérte a 1,27-es szintet.

A bika ezúttal is a tengeren túlon lendült támadásba, annak ellenére, hogy a tegnap publikált adatok szerint a fogyasztói hangulat ebben a hónapban a vártnál gyorsabban, történelmi mélypontra romlott az Egyesült Államokban. A jelek szerint a befektetők legalábbis átmenetileg félretették a recesszióval kapcsolatos aggodalmaikat és részvényeket vásároltak. Arra is számítanak, hogy a Fed - több más bankkal karöltve - kamatot fog csökkenteni.

A pozitív légkörben a Dow Jones ipari átlag (DJIA)9065 ponton zárt, caknem 890 pontos, azaz 11 százalékos erősödéssel, ami pontban számítva minden idők második legnagyobb növekedése. A Nasdaq piac összetett mutatója is tízszázalékkal nőtt. Elsősorban a pénzügyi papírokat és a nyersanyagpiaci cégek részvényeit vették a befektetők.

A tokiói értéktőzsde fő mutatója szerdán követte a Wall Street ugrását és nyolc százalékkal növekedett. A hangulatot az javította - és a jent napközben lenyomta -, hogy hivatalos helyről származó kiszivárogtatások nyomán a befektetők joggal vélik remélni: pénteken a japán központi bank is bekapcsolódik a mértékadó központi bankok várható, újabb kamatcsökkentés-sorozatába. A Fedtől szerdán, a Bank of Japantól pénteken, az EKB-tól és a Bank of Englandtől jövő hét csütörtökön számítanak enyhítésre a piacon.

Európa - a BÉT kivételével - mérsékeltebben követte a trendeket, de ma reggel összességében így is néhány százalékos erősödésben voltak a részvénypiacok. A vételi oldal világméretű feltámadása azonban még nem tekinthető trendfordulónak, sokkal inkább a nagy zuhanások utáni korrekcióról van szó. További hullámzásokra számíthatunk mindaddig, amíg a recesszió mértéke világosabbá nem válik, ami kiszámíthatóbbá teszi a várható fejleményeket a befektetők számára.