Meglepő, de csak átmeneti drágulás az iparban
Az egyre csökkenő inflációs prognózisokhoz képest meglepőnek látszik, hogy a most közzétett adatok szerint októberben megugrottak az iparban a termelői árak, sőt az értékesítési árak is nőttek. A drágulás minden bizonnyal átmeneti lesz, mert a gazdasági visszaesés és a keresletcsökkenés, valamint az energiahordozók olcsóbbodása az elkövetkező időszakban visszaveti az ipari inflációt is.
A KSH pénteken közzétett statisztikája szerint októberben az ipari termelői árak az előző havinál 3,4%-kal, míg az egy évvel korábbiaknál 7,8%-kal voltak magasabbak. A belföldi értékesítési árak egyidejűleg 1,2 százalékkal nőttek az előző hónaphoz és 13,2 százalékkal a tavalyi évhez képest. A részletes adatok szerint ez főként az energiahordozók drágulásának köszönhető, az olajipari termékeknél például az éves áremelkedés 30 százalékos volt. Csaknem ugyanennyivel, 23 százalékkal drágult ipari szinten az elektromos áram, a gáz és a víz. Az emelkedés mértéke ezzel együtt meglepő, mert a gazdasági folyamatok alapján a szakértők kisebb drágulást vártak.
Első látásra jó hírnek tűnik, hogy az exportértékesítés árai is nőttek, szeptemberhez képest 5,1 százalékkal, míg az egy évvel korábbinál 3,8 százalékkal voltak magasabbak. A képet azonban lerontja, hogy ez nem az elért magasabb árnak, hanem a forint főbb devizákkal szembeni árfolyamváltozásának köszönhető.
Az árindexek októberi alakulása azért is meglepő, mert egy néhány hónapja tartó csökkenő trendet szakít meg. Szeptemberben még az ipari termelői árak az előző havinál 1,2 százalékkal voltak magasabbak, míg 12 havi összehasonlításban csak 4,7 százalékkal emelkedtek. Az értékesítésben is kisebb volt a drágulás üteme, havi szinten csupán 0,3, éves szinten pedig 12 százalékos.
Az ipar teljesítményét jelentősen befolyásoló tényező a beruházások alakulása. A pénteken nyilvánosságra hozott adatok szerint a harmadik negyedévben ezek volumene2,3 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához képest, ami lényegében megegyezik a második negyedévi csökkenéssel. 2008 első negyedévében a visszaesés még csaknem öt százalékos volt, ahhoz viszonyítva egy keveset javult a helyzet. A jövő itt sem túl kecsegtető, a pénzügyi válság és a gazdasági lassulás hatásai várhatóan már a negyedik negyedévben érezhetőek lesznek.