Még nem temetjük a külkereskedelmet
A recessziós hangulat és a romló cserearányok ellenére az ősz elejéig jól teljesített a külkereskedelem, az első háromnegyed évben 300 millió euróval jobb a mérlege, mint tavaly volt. Az év utolsó három hónapjában sokat romlottak a külső feltételek, ezzel együtt esély van arra, hogy hosszú idő után először az egész évet aktívummal zárjuk.
A most közzétett végleges adatok szerint január-szeptemberben a külkereskedelmi mérleg 83 millió euró aktívumot mutatott, ami 297 millió eurós javulás a tavalyi 215 milliós passzívumhoz képest. Szeptemberben a forgalom mind az exportban, mind az importban 4 százalékkal volt több mint egy évvel korábban, az első háromnegyed év egészét tekintve pedig a kivitel és a behozatal egyaránt 8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.
A külkereskedelem szeptemberben 177 millió euró többlettel zárt, míg egy évvel korábban az aktívum 243 millió euró volt. Az első kilenc hónapban a behozatal 56 milliárd euró, a kivitel pedig ennél valamivel több volt. Forintban számolva mindkettő megközelítette a 14 ezer milliárdot, ami az időarányos bruttó hazai termék mintegy 60 százaléka.
Az idén az első kilenc hónapban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest az exportban 0,5 százalékkal csökkent, míg az importban közel egy százalékkal emelkedett, így a cserearány 1,4 százalékkal romlott. Az időszak folyamán a forint a főbb devizákhoz képest összességében 3 százalékkal felértékelődött, ezen belül az euróval szemben egy százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 13 százalékkal erősödött.
Ami a részletes adatokat illeti, szeptemberben a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene 4, illetve 5 százalékkal volt több, mint az előző évben. Az export kismértékű növekedése elsősorban a Németországba irányuló közútijármű-kivitel növekedésének köszönhető. Ugyanakkor a forgalom mindkét irányában meghatározó szerepet játszó híradástechnikai eszközök exportja - a június óta tartó csökkenő tendenciát folytatva - 4 százalékkal volt kevesebb, mint 2007-ben, miközben importja a tavalyi szinten maradt.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2008 első kilenc hónapjában 8, illetve 5 százalékkal volt több, mint 2007 azonos időszakában. Az időszak egészét tekintve az exportforgalom főbb húzótermékei közül továbbra is az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele és behozatala, valamint a vas és acél export.