Kovács Árpád a társadalmi párbeszédről
Az Állami Számvevőszék elnöke a válságintézkedésekről azt mondja: minden rossz helyzet egyben lehetőség is az újrakezdéshez. Szerinte elkerülhető a társadalmi robbanás, ehhez azonban társadalmi párbeszéd kell. HERSKOVITS ESZTER interjúját teljes egészében a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatják.
– Helyben járás, bizonytalanság jellemezte nálunk az utóbbi háromnegyed évet - mondja Kovács Árpád az interjúban. Az ÁSZ elnöke nyugtatni próbálja a közvéleményt: szerinte "ha a világgazdasági környezetben semmi végzetes nem történik, és a gazdasági visszaesés nem haladja meg az eredetileg prognosztizált szintet, a mostani válságkezelő intézkedésekkel valószínűleg megállítható a zuhanás". – Ám ha a szakadék mélyebbnek bizonyulna, további megszorításokra lesz szükség - teszi hozzá.
A szakember – aki a legpesszimistábbnak vallja magát az interjúban – azt állítja: kiszámíthatatlan, mi jöhet még. – Úgyhogy egyre sürgetőbb a magyar gazdaság „rendezése”. Először is a munkahelyteremtés értelmes, differenciált, nem kampányszerű elősegítése – tűzi ki a célokat.
Az ÁSZ elnöke mind az állami szerepvállalást, mind a piaci szereplők mentalitását kritizálja. Az interjúból kiderül: a magyar kapitalizmusnak sok tanulnivalója van még a nyugati országoktól. – Az állam példamutatására gondolok: a szabályok következetes betartására, a kiszámítható viselkedésre. A következetes irányítás növeli a biztonságérzetet is. Ma sok vállalkozó bizonytalan: ha ebben az évben belekezd egy projektbe, fenn tudja-e tartani jövőre is. De még ennél is fontosabb, hogy máig velünk él a Kádár-kor balatoni lángossütőjének gondolkodása, a minél rövidebb idő alatt való meggazdagodás szemlélete. Az efféle vállalkozói attitűd megváltoztatásához nyilván nem elegendő az adók csökkentése.
Kovács Árpád teljes interjúját teljes egészében a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatják.