Kivitelben már erősek vagyunk
A cserearányok romlása ellenére továbbra is az export a magyar gazdaság húzóereje. A KSH legfrissebb adataiból kiderül, hogy az első négy hónapot a külkereskedelem jelentős többlettel zárta, szemben a tavalyi év hiányával. Különösen a gép és gyógyszeripar jeleskedett, csökkent viszont az élelmiszerexport. A kivitel kétharmada az Európai Unióba irányult.
A külkereskedelmi mérleg az idén január-áprilisban 88 milliárd forint (341 millió euró) aktívumot mutatott, ez 166 milliárd forint (648 millió euró) javulás a 2007 január-áprilisi 78 milliárd forint (307 millió euró) passzívumhoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. A behozatal 6.3 ezer milliárd forint (24,5 milliárd euró) volt, ami forintban 15,3 százalékos, euróban 12,1 százalékos bővülés az előző év azonos időszakához képest.
A kivitel január-áprilisban 6.4 ezer milliárd forintot (24,8 milliárd euró) tett ki, ami forintban 18,6 százalékos, euróban 15,3 százalékos növekedés éves bázison. Az év első négy hónapjában a forintban mért árszínvonal az exportban másfél, az importban 2,6 százalékkal emelkedett, így a cserearány 1 százalékkal romlott az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül az energiahordozók kedvezőtlen áralakulása 1,5 százalékos romlást okozott, a többi árufőcsoportban pedig összességében kismértékű cserearány-javulás következett be.
A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 21, importja 16 százalékkal bővült. A legnagyobb mértékű a növekedés mindkét irányban továbbra is a híradástechnikai eszközöknél, értékük az exportban 40, az importban 45 százalékkal volt több, mint az előző évben. Ezen belül mobiltelefon kivitel 70 százalékkal, 670 milliárd forintra emelkedett, ami elsősorban a legfőbb piacnak számító orosz és brit kivitel több mint kétszeres, valamint az Amerikai Egyesült Államokba irányuló export mintegy nyolcszoros növekedésének köszönhető. Az export főbb húzótermékei közül az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek, a műanyag-alapanyagok, valamint a vas és acél kivitele.
A kőolaj és kőolajtermékek importértéke - 44 százalékos árszínvonal-növekedés mellett - 61 százalékkal, több mint 380 milliárd forintra emelkedett, a gázbehozatal forintértéke - a forintárszint 8 és a volumen 18 százalékos növekedése következtében - 27 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 5 százalékkal csökkent, importja 8 százalékkal emelkedett. Az élelmiszerek kiviteli, illetve behozatali árszintjének jelentős, 22, illetve 12 százalékos emelkedése mellett a forgalom értéke 16, illetve 20 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. Az exportban átlag fölötti növekedés volt többek között a hús és húskészítmények, valamint a zöldségfélék és gyümölcs esetében. Az importon belül az állati takarmányok, illetve a gabona- és gabonakészítmények dinamikája volt a legmagasabb.
Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 12, az onnan érkező behozatalé 8 százalékkal nőtt. Az EU-tagországokkal az egyenleg aktívuma a korábbi hónapok tendenciáját követve továbbra is javulást mutat: 200 milliárd forinttal, 628 milliárdra nőtt.