Kisbefektetőknek ajánljuk: nyugalom és kivárás!

Akinek bármilyen közvetlen vagy közvetett érdekeltsége van a részvénypiacon és nem bróker, két lehetőség közül választhat: vagy naponta figyeli az árfolyamokat és hagyja, hogy állandóan kilelje a frász, vagy hagyja az egészet, és ha teheti, az elkövetkező legalább egy-két évben rá sem néz az egészre. A mozgások ugyanis tartósan hektikusak lesznek, a pillanatnyi hangulat és bizalom mértéke határozza meg őket, valamint az, melyik ágazatot mikor és mennyire érinti majd a recessziós hatás.

2008. október 15., 13:27

Az utóbbi három nap tőzsdei fejleményei már előre vetítik, mit várhatunk az elkövetkező, ki tudja milyen hosszú időszakban. A heves pánik a jegybankok erőteljes fellépése nyomán enyhülni látszik, a befektetők a jelek szerint már nem tartanak a pénzpiac összeomlásától. Ennek helyébe viszont a recessziótól való félelem lépett, amit az is mutat, hogy az elmúlt napokban főleg a korábban padlót fogó banki papírok erősödtek, a technológiai részvények viszont mára csökkenésnek indultak.

A New York-i tőzsde DJIA mutatója kedden például a hétfői óriási emelkedést követő profitrealizálás miatt valamelyest csökkent, a Nasdaq technológiai piac indexe viszont három és fél százalékot vesztett. A befektetők ugyanis úgy vélik, hogy az elkerülhetetlennek látszó recesszió és annak nyomán a fogyasztás visszaesése az Egyesült Államokban a technológiai vállalati szektort, azaz a műszaki cikkek gyártóit sújtja első helyen.

Hasonló folyamatok zajlottak ma hajnalban Tokióban is, ahol a pénzügyi piaci bonyodalmak okozta pánik szűnőben van, előtérbe kerültek viszont a gazdasági lassulás miatt gyenge vállalati eredmények és kilátások. Az értéktőzsde fő mutatója egy százalékot nőtt, de ezen belül a Mazda napközben 12 százalékot vesztett, a Honda több mint 6 százalékot, a Toyota majdnem 5 százalékot, a Sony 7 százalékot. A hangulatot rontotta, hogy a szerdán megjelent adat szerint Japán ipari termelése augusztusban 3,5 százalékkal csökkent.

Az európai tőzsdék vegyesen indultak ma, itt is a pénzpiaci bizalom erősödése a jellemző, viszont sok befektető az előző két nap nyereségét besöpörve most inkább elad. A gazdaság lassulása és a fogyasztás visszaesése miatt az elkövetkező időszakban ideges reakciók, és emiatt erősen ingadozó árfolyamok várhatók. Teljességgel kiszámíthatatlanok a mozgások, csak annyi biztos, hogy a tőzsdék mindaddig nem nyugodnak meg, amíg újra növekedési pályára nem állnak a fő európai gazdaságok. Ez pedig évekig is eltarthat. Egyfajta lakmuszpapír lehet az olajár: amíg csökken, a befektetők nem bíznak a növekedésben. /Csak jelzésként: ma már 74 dollár alá került a barrelenkénti jegyzés Londonban, ami a fele a nyár eleji szintnek./

A különösen sérülékeny magyar pénzpiac kiszolgáltatott játszótere a külföldi befektetőknek. Nálunk még nagyobb kilengésekre számíthatunk, ami a forint árfolyamát is érinti. Csak két példa: az OTP részvényei a múlt héten értékük harmadát elvesztették, az utóbbi két napban viszont 25 százalékot nyertek. A forint csütörtök óta az euróval szemben volt 272-es és 248-as szinten is! Jelenleg 260 körül mozog, de ez külső hatásokra bármikor változhat. Amit ebben a helyzetben a kisbefektetőknek ajánlható: nyugalom és - ha tehetik - kivárás.