Kétszázötvenezer vendégmunkást akarnak Magyarországra a gyárosok
Javaslatot dolgozott ki az egyre súlyosbodó munkaerőhiány leküzdésére a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ). Ennek egyik része a kulturálisan beilleszthető, szakképzett vendégmunkások bevonása – .
A gyáriparosok szerint a munkaerőpiacra belépő generációk kisebb létszámúak, mint az onnan kilépők, ráadásul gyorsul a munkavállalási célú kivándorlás. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a hazai vállalkozások nagy része nemzetközileg nem versenyképes, gyenge a technológiai és a munkaszervezési színvonaluk, ezért nagy a munkaerőigényük.
Bizonyos ágazatokat kiemelten sújt a szakképzett munkaerő hiánya, ilyen például az idegenforgalom, a vendéglátás, az építőipar vagy az IT-szektor. Szintén probléma, hogy csökkent az álláskeresők száma is, ráadásul ezek nagy része nem rendelkezik képzettséggel, ezért a versenyszférában nehezen tud elhelyezkedni.
Az iskolából kikerülő korosztályoknál a tanulás és a teljesítmény lényegesen kisebb értéket képvisel. Ezt jól illusztrálja a PISA-mérések romló eredménye is. A digitális írástudás tekintetében harmincnégyből harmincadik helyen állnak a magyarok. Olvasásban, írásban és matematikában is az OECD-átlag alatt teljesítettek a magyar gyerekek.
A gyáriparosok szerint a cél a negatív trend megállítása és lassú megfordítása lehet, és ezen átmeneti időszak alatt minden lehetséges módon kezelni kell a munkaerőhiányt annak érdekében, hogy a gazdaság működőképes maradjon.
Az MGYOSZ ezért többek között a kulturálisan beilleszthető, szakképzett, nagyjából kétszázötvenezer fős külföldi munkaerő bevonását, a reálbérek differenciált, a vállalkozások jövedelemtermelő képességével összhangba hozott emelését, a munkáltatói terhek csökkentését, a közmunkaprogramban foglalkoztatottak egy részének a versenyszférába történő átsegítését, a belföldi mobilitás élénkítését, a képzések fejlesztését és a költségvetési szférában dolgozók számának csökkentését javasolja.